Sida 1 av 1

Problem med humlerester i ölet

Postat: måndag 2008-10-20 20:36
av laserallan
Hej!

Jag drog igång min andra omgång öl i lördags och jag använde humlepellets för att smaksätta ölet.
Tyvärr slarvade jag ganska mycket med att filtrera bort humlen efter vörtkokningen och nu ligger det en inte oansenlig mängd humle i skummet som bildats ovanpå ölet under jäsningen.

Jag har egentligen två frågor:
1. Vad finns det för risker med detta?
Det jag är mest orolig för är att ölet blir tokhumlat eftersom humlen ligger i ölet mycket längre. Det andra är att humlen som ligger på skummet blir någon slags attackvektor för bakterier eller andra otrevligheter.

2. Borde jag försöka avlägsna humlen så fort som möjligt, eller kan jag vänta ut det tills jag skall tappa om ölet till min andra jäshink för sekundärjäsning?

Postat: måndag 2008-10-20 21:02
av Fredrik Almgren
Här skulle det vara intressant att höra andras åsikter men jag tror att det
är helt ofarligt.

- Beskan bildas under koket så jag tror inte det blir beskt av att ligga
- Humle är aseptiskt så det borde inte vara en infektionsrisk. Du har ju
dessutom kokt humlen
- Eventuella försök att ta bort humlen utgör en infektionsrisk

Jag har för mig att jag till och med läst ngnstans att en fördel med
pellets gentemot kottar är att man inte behöver sila av dem...

Postat: måndag 2008-10-20 21:41
av Dan Nilsson
Håller med Fredrik

Det enda humlet kan ge i ditt fall är lite extra gräsighet i ölet. En del humlesorter ger även de gräsighet så det är inte fel, men kanske inte som planerat.

Vid torrhumling uppstår det gärna om man har mycket humle och inte tappar om den på 4-5 dagar. Jag hade inte brytt mig om några flagor på skummet.

Postat: tisdag 2008-10-21 10:05
av laserallan
Tack för hjälpen. Jag slutar enkelt av och oroa mig och ser vad som händer!

Postat: tisdag 2008-10-21 12:57
av Janne gnoff Berglund
Jag har läst om en del hembryggare som inte alls bryr sig oma tt plocka bort humlen utan låter den åka med ner i jäsningen.

En nackdel kan väl vara att humlen binder till sig en del proteiner mm i koket som då kanske åker ner i jäsningen.

Borde (?) väl inte påverka smaken eller på annat sätt förstöra ölen.

Postat: torsdag 2008-12-18 23:25
av laserallan
Tänkte bara hälsa att ölen blev riktigt fin trots mina farhågor.