magnda skrev:Inte illa? Blir nyfiken. Var köpte du rostfritt? Kostade? Blev det mer eller mindre jämfört med att köpa en färdig bänk förutsatt att man svetsar själv förstås? Du svetsat pinne ihop det där
Intressant fråga! Jag har turen att ha en Tig, så allting är svetsat med den.
Fick pris på 5.000kr+moms för en bänk i den där storleken av ett lokalt företag som sysslar med rostfritt. Jag köpte allt rostfritt på NordSamVerk i Östersund!
Det som användes till bänken var: 18 meter profilrör 1.800kr, plåten hade jag sen innan, men säg att den nog går på en 1.000kr för en lika stor bit, formplywood 400kr, och lim 100kr. Så drygt 3.500kr då, om man inte räknar med t.ex. svetsgas, sliptrissor osv!
Helt klart värt att göra själv om man har möjligheten, dessutom får man ju den precis som man vill ha den!
Skickat från min iPhone med Tapatalk