Saftsilens funktion

Saker som är bra, var man köper eller hur man bygger

Moderatorer: martinb, Staffan Ulfberg, Webbgrupp

Användarens profilbild
Flackovic
Torrhumlare
Torrhumlare
Inlägg: 189
Blev medlem: tisdag 2014-02-25 22:24

Saftsilens funktion

Inlägg av Flackovic »

Hallo igen,,,

Efter ett drygt halvårs bryggande har ett par frågor uppenbarat sig. Förmodligen riktiga amatörfrågor, men må så vara i så fall.

Saftsilen, vad fyller den för funktion? Jag kör vörten genom ikeas stänkskydd som jag lägger uppepå saftsilen och den fångar upp en massa druv och partiklar men släpper samtidigt igenom vörten väldigt snabbt och smidigt, rakt ner i saftsilen.
Saftsilar är väl mest kända för att sätta igen vilket så också sker för mig, men genom att röra i saftsilen kan jag efter några svordomar ändå konstatera att det rinner igenom i någorlunda tempo iaf. Dock en källa till irritation.
Framförallt när jag silat klart och varje gång konstaterar att det är en ytterst liten mängd druv i saftsilen. Max 0,5 dl om jag skulle skrapa ur den med en sked.
Eftersom jag vet att det är brukligt att använda saftsil har jag gjort det varje gång men ställer mig nu frågan om det verkligen är värt jobbet för att få bort 0,5 dl slam när det, at the end of the day, ändå ska tappas om och det är en jäst- och druvmassai bottnen på jäshinken som är BETYDLIGT större än 0,5 dl.
Är det något speciellt med de partiklar saftsilen tar eller varför envisas med detta moment?
Läste på nätet om en kille som inte filtrerade det minsta, hällde allt rätt ner i jäskärlet efter kok och det blev minst lika bra som det filtrerade.

Tacksam för lite feedback! :)
Grindcrusher
Jästodlare
Jästodlare
Inlägg: 916
Blev medlem: söndag 2013-04-07 17:38
Ort: Gävle/Nailsworth
Kontakt:

Re: Saftsilens funktion

Inlägg av Grindcrusher »

http://phobos.apple.com/WebObjects/MZSt ... d=75092679

Jag silar numer allt igenom ett durkslag från clas ohlson, och sover gott på nätterna.
Användarens profilbild
Goblintroll
Torrhumlare
Torrhumlare
Inlägg: 130
Blev medlem: söndag 2012-04-29 11:31

Re: Saftsilens funktion

Inlägg av Goblintroll »

Jag filtrerar ingenting. En whirlpool och sen rakt ner i jäshinken. Det funkar för mig.
Beer, so much more than just a breakfast drink.
Användarens profilbild
Flackovic
Torrhumlare
Torrhumlare
Inlägg: 189
Blev medlem: tisdag 2014-02-25 22:24

Re: Saftsilens funktion

Inlägg av Flackovic »

Tack grabbar, lite som jag var inne på. Nästa testar jag utan saftsil. Ska kolla länken också Grindcrusher! Ser mycket intressant ut!
Kommit till en punkt där jag vill effektivisera bryggningen och nästa fråga är det här med fat.
Är det ett jäkla jobb att göra rent slangar, kopplingar och kranar mellan tappningar och om man växlar mellan olika fat hit och dit?


Skickat från min GT-I9506 via Tapatalk
Användarens profilbild
Patrik-b
RIMS-byggare
RIMS-byggare
Inlägg: 426
Blev medlem: fredag 2013-10-25 08:43

Re: Saftsilens funktion

Inlägg av Patrik-b »

Nej det tar inte så mycket tid. Finns bra guider över smidiga sätt att sköta det effektivt.
ekstedt
Munk
Munk
Inlägg: 2946
Blev medlem: onsdag 2009-08-12 09:58
Ort: Göteborg
Kontakt:

Re: Saftsilens funktion

Inlägg av ekstedt »

Saftsil har man/jag för att sila bort humlerester, en del druv fastnar också men man får mycket riktigt en hel del druv ner i jäshinken.

Om man kör whirlpool eller på något annat sätt eliminerar humlerester (och eventuellt annat bös) finns det väl ingen anledning att använda saftsil?
Lindh
Maltrostare
Maltrostare
Inlägg: 1461
Blev medlem: tisdag 2012-08-28 15:59

Re: Saftsilens funktion

Inlägg av Lindh »

ekstedt skrev:Om man kör whirlpool eller på något annat sätt eliminerar humlerester (och eventuellt annat bös) finns det väl ingen anledning att använda saftsil?
Det beror på hur bra whirlpoolen lyckas. Med en stor mängd humle är det inte alltid att konen blir så stabil utan den kan haverera (för mig iallafall) och då är saftsilen där som reserv.
Skriv svar