Frågor om delmäskning och gammal humle
Postat: onsdag 2014-11-05 17:55
Jag hade tänkt ge mig på att delmäska och har lite frågor om det. Jag har gjort två omgångar renodlad extraktbryggning innan, med bra resultat. Jag tänkte göra samma recept som förra gången (detta) men med lite "riktig" mäsk också, enligt den här beskrivningen.
Då till frågorna:
Då till frågorna:
- Min humle har legat i frysen i plastpåsar i ca ett halvår. Jag hittade en sida som räknade fram hur det påverkade asfaltsyran, men hur påverkas smaken? Jag är student, så jag återanvänder gärna den humle jag har, men såklart inte om det kommer bli kasst.
- Jag har crystal malt och vetemalt att använda till delmäsken. Vilken tror ni blir bäst, eller ska jag blanda? Jag har läst att vetemalt ska hjälpa skummet, som inte blev så bra senast.
- Hur mycket ska jag minska på mängden maltextrakt för att kompensera delmäsken?