Sida 1 av 1
Det här med jäsning...
Postat: söndag 2014-01-19 15:09
av PapaD
Hej,
min tredje brygd närmar sig buteljering. Jag försöker därför formulera mina funderingar över det här med jäsning och primning. Brygden är ett försök till amerikansk veteöl, där jag följt "Christians recept" på MaltMagnus hemsida. Jästen är White Labs WLP320. Jag satte igång i jäshinken den 6 januari i rumstemperatur, och efter 12 h när jäsningen var i full sving ställde jag ut i garaget i 11 grader. Mäter på hinken med lcd-termometer. Alteftersom har jag flyttat hinken till 13 , 16 och sista veckan ställde jag den på en sval plats inomhus, och mäter nu 19 grader. OG var 1.045 och nu gjorde jag första mätningen sedan dess och får det till 1.010. MYCKET kolsyra, fick vispa massor för att det ska sluta bubbla i mätröret. Det bubblar fortfarande i jäsröret, men mycket sparsamt, kanske 1 gång per fem minuter. Då är det väl dags att buteljera antar jag? För övrigt luktar det otroligt gott om grönölen: friskt som bara den!
Nu till mina frågor, funderingar: jag gjorde ingen förkultur på min batch, a 24 l. Hade jag gjort det, skulle jag fått en lägre FG?
Och fråga två: det är helt superbubbligt (små, små bubblor) i mätröret. Måste jag verkligen tillsätta socker innan buteljering, eller är kolsyran tillräcklig? Och hur mycket socker skall jag tillsätta?
Mvh
D
Re: Det här med jäsning...
Postat: tisdag 2014-01-21 07:24
av rosen1991
Det är möjöigt att du skulle ha jäst ut lite till ifall du gjort den starter, man strävar alltid efter att ha så frisk jäst som möjligt. men ett og på 1.010 låter som om det jäst ut bra.
en sak du kan tänka på är att du borde låta jästunnan stå i 18-20*C under hela jäsningen, vid högre temperatur får du mer av de eftertraktade banan och kryddnejlika toner ifrån din jäst och att en sänkning på 6*C kan chocka din jäst så att det tar långt tid för den att komma igång, det hände nu inte i detta fallet men det är värt attt ha i åtanke.
Sen till primingsocker så har du en bra kalkylator här:
http://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/
Re: Det här med jäsning...
Postat: tisdag 2014-01-21 09:03
av Karl R
spontant låter det som du kan låta ölet stå en vecka till innan du buteljerar det. så att det verkligen jäst ut. Och sen sätter du till socker. Annars kan det vara svårt att beräkna. Vi får se vad nån annan svarar här också.
Re: Det här med jäsning...
Postat: tisdag 2014-01-21 23:25
av PapaD
Tack för hjälpen!
Jag har just köpt "Brygg ditt eget öl", en svensk översättning av Hughes, och jag blev litet paff av mängden socker han rekommenderar. Det stämmer rätt bra med vad den kalkylator som rosen1991 hänvisar till, drygt 13 g/liter (länken säger knappt 12g/liter). Men för tusan, det låter jättemycket!?! Nåväl, jag kör på. Hoppas flaskorna håller...
Re: Det här med jäsning...
Postat: tisdag 2014-01-21 23:57
av PapaD
rosen:
Jag håller egentligen med om din kommentar om jäsning. Anledningen till att jag gjorde som jag gjorde var att jag följde anvisningar jag läst bl.a. här på forumet om veteöl om att summan av start och slutjästemperatur skall vara 30. Så om man har konstant temp skall det var 15 grader (15+15=30), men om man startar vid en lagertemperatur så kan man sluta vid en aletemperatur (i mitt fall 13+19=32 dvs något över). Jag tror resonemanget bygger på att veteölen är så svagt humlad att alla skräprodukter från jästens alkoholtillverkning lätt känns, och att det därför är bra att jäsa långsamt initialt och öka temperaturen under jäsningens gång för att få en så ren jäsningsprocess som möjligt. Men det kan vara rent placebo, jag vet inte.
Re: Det här med jäsning...
Postat: onsdag 2014-01-22 10:13
av Lindh
PapaD skrev:Tack för hjälpen!
Jag har just köpt "Brygg ditt eget öl", en svensk översättning av Hughes, och jag blev litet paff av mängden socker han rekommenderar. Det stämmer rätt bra med vad den kalkylator som rosen1991 hänvisar till, drygt 13 g/liter (länken säger knappt 12g/liter). Men för tusan, det låter jättemycket!?! Nåväl, jag kör på. Hoppas flaskorna håller...
Tysk hefeweizen brukar jag flaskjäsa med 10g/l och det är riktigt mycket kolsyra. Ale tycker jag 4-5g/l är mer lagom.
En amerikansk veteöl skulle jag ge 7-8g/l kanske?
Nu har jag inte bryggt amerikansk veteöl innan men 15c låter i lägsta laget och summan=30 har jag aldrig hört innan.
17-18c för en liten esterproduktion och 20-21 för kraftigare estrar är vad jag läst och kört med.
Re: Det här med jäsning...
Postat: onsdag 2014-01-22 10:34
av Olsvamlarn
Jag har inte heller hört talas om 30-graders-regeln. Brukar lägga mig kring 18-21 grader för hefe-weizen. Var ett tag sen jag bryggde det så minns inte mer exakt.
Re: Det här med jäsning...
Postat: onsdag 2014-01-22 13:03
av rosen1991
Jag kan tänka mig att du får en väldigt låg esterprofil, men du får gärna skriva hur den färdiga ölen blir:)
Jag har inte heller hört om den regeln.
Re: Det här med jäsning...
Postat: fredag 2014-01-24 00:39
av PapaD
*det luktar öl..dadidadum*
Buteljerat satsen just nu, och städat undan efter mig. En GOD öldoft i lokalen. Drack upp decilitern i mätglaset, tänkte bara munna och smaka, men det var GOTT, till och med avslaget och rumstempererat! Om nu bara flaskorna håller (jag har ugnssteriliserat dem 130 grader, men var litet snabb med avsvalningen vilket oroar mig litet just nu) så får vi se om en vecka. Jag låter de stå i 13 grader för kolsyrejäsningen. Eller skall jag ha dem inomhus? Hughes tycker att lagringstemp är 12 grader i 3 veckor. Asch jag splittar dem, hälften inne o hälften ute i garaget!
Re: Det här med jäsning...
Postat: fredag 2014-01-24 09:19
av Lindh
Citerar Humle.se:
Den här jästen används för amerikansk Hefeweizen i Oregon-stil. Till skillnad från WLP300 ger den bara en aning banan och nejlika. Den ger lite svavel, men är annars renjäsande. Flockar bara svagt vilket ger ett disigt öl. förjäsbarhet: 70-75%. alkoholtolerans: 5-10%. flockning: låg. jästemperatur: 18-21°C.
Ställ flaskorna inomhus för flaskjäsning. Öppna en om 5-6 dagar och se om du har kolsyra, då är det bara att börja kyla/dricka. Det där med att vänta 3-4 veckor finns det väl ändå ingen som orkar göra? Halva batchen brukar ju vara kvar till dess ändå ju =)
Re: Det här med jäsning...
Postat: söndag 2014-01-26 16:50
av PapaD
Tack Lindh,
jag provade nu att öppna en flaska (3 dagars flaskjäsning i 18 grader). Redan ok kolsyra. Toppen! Ok smaken då? Jodå, en mycket ren Weissbier smak. En viss fruktig doft, jag är för oerfaren för att säga vad det är, men det är inte den bekanta skumbanandoften. Lång och god eftersmak (lång för att vara weiss). Disig färg. Receptskrivaren kallar det en Erdingerklon, och det är den närmaste beskrivning jag kan instämma i. Jag är supernöjd! Skål!
Re: Det här med jäsning...
Postat: torsdag 2014-01-30 20:40
av PapaD
En vecka på flaska nu, men kolsyran har inte ökat sedan den förra. Det blir en mycket tunn krona vid upphällning som snabbt avtar, och det blir inga stora bubblor i glaset, bara små knappnålstora. Det enda som saknades för en "perfekt" enkel veteöl. Undrar vad jag kunde gjort för att få det bättre? Mmm, smaken är det i alla fall inget fel på.
Re: Det här med jäsning...
Postat: måndag 2014-02-17 20:19
av PapaD
Epilog på den här tråden.
Lindh och ni andra; 30 graders regeln för Weissbier kommer från en författare vid namn Warner, som arbetat på Weistephaner och därefter skrivit en bok om tysk veteöl. Omnämns tillsammans med regeln bl.a. på den här sidan:
http://beerandwinejournal.com/german-wheat-beer-iv/
Vidare, min öl... Nu har jag fått i mig 20 flaskor, bjudit vänner och bekanta. Överlag gott betyg, (som sagt; vänner!) och gemensamt omnämns den som uppfriskande. Så en liten analys i kromografen hos en spritproducent, vad sade den då? Mycket intressant läsning. Min egen analys, med mätglas och OG/FG mätning pekade på en svag öl, på 4.5 vol% (OG-FG=35). Men kromografen visar på 3.5% etanol. En hel del annat junk dock, bl.a. 2-pentanol, ättiksyra, bärnstenssyra m.m. Vad gick fel? Jag kan lista två stora bidrag:
1. Ingen förkultur och varmare vört än jäst vid pitchning. Torde stressat jästen väldigt.
2. Dålig kontroll på temperaturen vid mäskning, med högre temp än 65. Kanske så mycket som 70 grader.
Det här måste jag göra om!

Och utesluta de 2 felkällor jag listat, förstås.
Re: Det här med jäsning...
Postat: tisdag 2014-02-18 11:53
av Brewsnail
Angående alkoholstyrkan så säger de antagligen samma sak, fast med olika enheter. Det du räknat ut är volymsprocent och det kromatografen ger dig är antagligen viktsprocent.
Konverterare:
http://www.beertutor.com/tools/abv_calculator.shtml
(använd punkt istället för komma)
Jäst ger alltid större alkoholer vid jäsning (beroende på jäst och jästemperatur), om man känner smak av dem beror på koncentrationer. Att det finns en massa annat i är inte så förvånande =)