Sida 1 av 2
Flaskor
Postat: fredag 2012-12-28 01:24
av johnny_dove
http://www.glasoflaskor.se/shop/500ml-g ... ssisk.html
Har nån testat? Ser ok ut. Var köper ni? Känner inte för att fråga på restaurang eller dricka 3 backar julmust

Skickat från min GT-P7320 via Tapatalk
Re: Flaskor
Postat: fredag 2012-12-28 02:20
av vemsom
Svälj stoltheten, knata till Willys och be att få köpa tillbaka pantflaskor. Det brukar jag göra. Känns ganska fånigt, men du får en back för 36 kr (som man får tillbaka om man skulle ångra sig någon gång eller önskar dra ner på verksamheten). Gratis med andra ord!
Sen är det såklart en del flasktvätt som följer, vilket man som med all hobby har svårt att räkna hem ekonomiskt.
Fast jag håller med, de var fina. Skulle ev. kunna tänka mig samköpa lite. Inte för att frakten var så dyr men ändå.
Re: Flaskor
Postat: fredag 2012-12-28 12:25
av Brandis
Här finns en svensk säljare också
De har också 33 cl vid förfrågan.
Något dyrare dock
http://www.nimas.se/produkter/?p=8
Re: Sv: Flaskor
Postat: fredag 2012-12-28 12:43
av johnny_dove
Var nära att ta en tomback modell röd som någon ställt med fastfrusna sprängda flaskor vid en glasigloo igår. Man känner sig som en luffare när man tigger pant. 50 halvlitersflarror med bygel vore rätt skönt. Slipper jag rota igenom förrådet efter kapsyleringsmaskinen också.
Skickat från min GT-P7320 via Tapatalk 2
Re: Flaskor
Postat: fredag 2012-12-28 15:01
av Eric Josefsson
Läsk och lättöl är så billigt så det kan vaska eller konsumera, hellre än att stå och grovrengöra gamla flaskor.
Över tid är det lätt att samla de flaskor och storlekar man önskar, själv har jag sortiment med
33cl, lättöl gillar jag inte, men lokala butiken brukar sälja must på blandade färger, så då har jag sållat de bruna till mig.
50cl (varianten med en liten bulle på halsen) från öl och zeunerts julmust.
67cl (läsk av ciderkarraktär

)
I början hade jag lite mer blandat, då sparade jag alla mörka flaskor, oavsett form på flaskan.
Jag tappar helst på stora flaskor för saneringen är ju tråkigt, även fast flaskan är ordentligt ursköljd efter urdrickningen.
Men i en kraftig stout så har ju helt klart 33orna ett syfte. En mellanstark ale däremot kan gärna konsumeras från 67orna.

Re: Flaskor
Postat: fredag 2012-12-28 23:24
av gedman
Eller så köper man 20 stycken på Humlegården för 119 när man ändå är igång och köper malt.
http://shop.humle.se/utrustning/flaskta ... 0-cl-20-st
Re: Flaskor
Postat: lördag 2012-12-29 01:22
av johnny_dove
Börjar ta skruv i skallen att lägga 300 - 400 spänn på flaskor. Kanske skall man ge sig på partyfat med Beerking 2000 när man ändå håller på?
Re: Flaskor
Postat: lördag 2012-12-29 05:30
av Brandis
Men ingen patentkork på dem va?

En blå back 0,5 or kostar ca 42 spänn i pant i butik eller via pub/bar som vill hjälpa till...
Re: Flaskor
Postat: lördag 2012-12-29 13:29
av johnny_dove
Brandis skrev:
En blå back 0,5 or kostar ca 42 spänn i pant i butik eller via pub/bar som vill hjälpa till...
Halvliters i blå back låter bra. Vad för dryck säljer de i dessa? Får åka till Maxi eller Willys och kolla.
Re: Flaskor
Postat: lördag 2012-12-29 14:15
av Brandis
Öl för det mesta

Själv får jag köpa från min stampub vid behov
Funderar dock på att köpa hem en del patentflaskor om 33 cl
Är en rätt behaglig storlek ibland

Re: Sv: Flaskor
Postat: torsdag 2013-01-10 22:55
av johnny_dove
Förnedring. Fick nobben att köpa pantflaskor på min lokala Ica butik där jag handlar varje dag.
Skickat från min GT-P7320 via Tapatalk 2
Re: Flaskor
Postat: fredag 2013-01-11 01:58
av Foodhead 1
Jag har också blivit nekad. Och gnällgubbat emot. Med barn i kundvagnen. Sunkkänslan.
Re: Sv: Flaskor
Postat: fredag 2013-01-11 14:10
av Bee
Jag har blivit nobbad, men det var bara för att jag ville bara ha backen. Dom hade precis skickat iväg all pant och behövde dom till tomglas själva. Det är bara personalen som är lat eller inte vet vad man ska slå in i kassan. Min vän som jobbar på ett stort Coop sa att Pantglas och backar finns som "produkt" i deras system, det är bara att göra en försäljning av den.
Re: Flaskor
Postat: fredag 2013-01-11 15:38
av Henric megen
Alltså så mycket exta jobb är det inte att göra rent skitiga pantflaskor från snabbköpet. Lägg/ställ hela rasket i ett ett varmt, vattenbad med PBW eller maskindisk låt stå över natten (gamla jäshinkar är bra). Dagen efter har alla ettiketter och allt skit släppt. 9 flaskor av tio blir så rena att urskölning under kranen räcker. Enstaka flaskor behöver borstas ur. Flaskor som inte är skitiga från början kräver ju ändå viss rengöring och desinfektering innan man vill tappa upp öl i dem. Jagar du minuter så kan jag förstå att det är jobbigt.
Re: Flaskor
Postat: fredag 2013-01-11 15:54
av Brandis
Lättast att köpa på är nog de stora butikerna, typ Maxi osv, de får in fulla backar osv
Eller lokala puben, min är bara glad bli av med backar innan leverantörerna kommer och hämtar för de har dåligt med plats

försöker övertala dem ta in Bernard med patentflaskor nu haha