Sida 1 av 1

Hjälp med recept vid comebackförsök

Postat: tisdag 2012-12-04 23:25
av Neeskens
Hej,

Skall försöka mig på att brygga en omgång efter 1,5-års uppehåll och behöver hjälp med recept. Kan tillägga att jag bara hann med fyra bryggder innan uppehållet så jag känner mig rätt osäker, speciellt som jag nu är sugen att göra en mörkare öl jämfört med tidigare :roll:

Tänkte göra en hyfsat kraftig Porter/Stout med lite havre för munkänslan. Dock osäker på hur mycket havre som är lagom, och frågan är ju när det blir en Outmeal Stout :wink:

Tankem är att humlen skall vara där och stötta men inte ta överhanden utan att malten skall vara i fokus. Tror ni det är lagom med humle för det ändamålet?

Undrar också hur mängden karmelmalt påverkar, borde jag minska på karamelmalten för att istället ta mer chokladmalt och pale ale malt för att nå samma EBC?

Tacksam för alla hjälp ni orkar dela med er av! :)


----------------------------------------------------
Batch Size: 20,00 l

52,60% - 3,00 kg Pale Malt (2 Row) UK (5,9 EBC)
17,50% - 1,00 kg Caramel/Crystal Malt - 60L (118,2 EBC)
17,50% - 1,00 kg Crystal malt (130,0 EBC)
8,80% - 0,80 kg Oats, Malted (2,0 EBC)
3,50% - 0,20 kg Chocolate Malt (886,5 EBC)

30,00 g Goldings, East Kent - 60,0 min 23,5 IBUs
10,00 g Bramling Cross - 20,0 min 4,4 IBUs
10,00 g Goldings, East Kent - 20,0 min 4,7 IBUs
10,00 g Bramling Cross - 5,0 min 1,5 IBUs
10,00 g Goldings, East Kent . 5,0 min 1,2 IBUs

Jäst - White Labs WLP002

Est Original Gravity: 1,064 SG
Est Final Gravity: 1,018 SG
Estimated Alcohol by Vol: 6,1 %
Bitterness: 35,4 IBUs
Est Color: 66,4 EBC

Re: Hjälp med recept vid comebackförsök

Postat: onsdag 2012-12-05 09:34
av Jim [skutte]
Jag tycker det ser ut som lite väl mycket crystalmalt, själv har jag inte tyckt att det blivit något bra med crystalmalt på över 15% oavsett vilken grad den mältats i.
Jag skulle skippat ena crystalgivan helt allternativt delat bägge på hälften och tillsatt lite (100-150g?) rostat korn och sedan ökat upp palealemalten till önskatt og.

Sedan med humlen så skulle jag ev. hoppat över smakgivan och kört på 15g vardera vid 5 min istället allternativt enbart kört en bittergiva.

Bara spontana tankar och jag menar inte att det skulle göra receptet bättre utan bara att jag skulle gjort så.

Re: Hjälp med recept vid comebackförsök

Postat: onsdag 2012-12-05 10:23
av Neeskens
Jim [skutte] skrev:Jag tycker det ser ut som lite väl mycket crystalmalt, själv har jag inte tyckt att det blivit något bra med crystalmalt på över 15% oavsett vilken grad den mältats i.
Jag skulle skippat ena crystalgivan helt allternativt delat bägge på hälften och tillsatt lite (100-150g?) rostat korn och sedan ökat upp palealemalten till önskatt og.

Sedan med humlen så skulle jag ev. hoppat över smakgivan och kört på 15g vardera vid 5 min istället allternativt enbart kört en bittergiva.

Bara spontana tankar och jag menar inte att det skulle göra receptet bättre utan bara att jag skulle gjort så.
Tack för synpunkterna. För min förståelse, vad skulle skillnaden i smak bli om jag gjorde så som du föreslår?

Re: Hjälp med recept vid comebackförsök

Postat: onsdag 2012-12-05 10:37
av Jim [skutte]
Jag är inte jättebra på att beskriva smaker men när jag haft för hög % karamellmalt så har ölet blivit rejällt obalanserat. Restsötma visst men det har inte varit den här maltigheten man vill ha utan snarare som en blaskig vört än ett balanserat öl med restsötma. Svårare att väga upp med lagom beska också. Du kan dessutom få problem med utjäsningsgraden med för mycket karamellmalt. Är det mycket restsötma du vill ha så mäska högre istället. 68-70.

Rostat korn ger förutom färgbidrag en rostad ton som ger ett djup till chokladmalten.
Angående humlen så föredrar jag att låta maltigheten prata i min porters därav lagom bittergiva runt 30 IBU. Det ger en ganska tydlig humle smak bara det när jag brygger iaf. Sen kan man om man vill ha lite mer humlenärvaro använda en sen giva.

Re: Hjälp med recept vid comebackförsök

Postat: onsdag 2012-12-05 13:24
av ekstedt
Jag har använt 1/3 karamellmalt i en porter och det fungerade alldeles utmärkt. Då hade jag dock IBU 50 samt 1/3 brunmalt som balanserade upp sötman.

Jag skulle nog ändå följa rådet att dra ner på mängden karamellmalt denna gång, samt öka på pale ale- och chokladmalten (eller annan rostad malt). Om du vill ha lite mjukare rostad karaktär kan du överväga att prova på Carafa-malten. Carafa I motsvarar chokladmalt i färg, Carafa III svartmalt och Carafa II är någonstans mittemellan.

Angående högre mäsktemperatur så ger det en högre andel dextriner (längre sockerarter än trisackarider) vilket i första hand bidrar med fyllighet och inte så mycket sötma.