Sida 1 av 1

Corneliufat med plastlock..?

Postat: måndag 2010-05-24 20:35
av UlfB
Jag fick i dag på ett 18 liters corneliusfat för 250 kr, nu har jag några funderingar.
Det ser lite annorlunda ut än mit splitternya 9-liters fat

Det var rätt smutsigt, hur gör jag rent på effektivaste sätt?

Såg att det fannss lite smårepor i fatet, nåt att oroa sig över?

Ska stigaröret vara lite krökt? På mitt nio-litersfat är det helt rakt

Bild

Det var utrustat med ett plastlock, fatet hade stått stomt bra länge men det var fortfarnade tryck i fatet.
Bör jag kanske byta ut locket på ett i plåt ändå om det går?

Bild


//Ulf

Re: Corneliufat med plastlock..?

Postat: måndag 2010-05-24 20:58
av gedman
UlfB skrev:Jag fick i dag på ett 18 liters corneliusfat för 250 kr, nu har jag några funderingar.
Det ser lite annorlunda ut än mit splitternya 9-liters fat
Det var rätt smutsigt, hur gör jag rent på effektivaste sätt?
http://shop.humle.se/se/art/rengorings- ... ar-san.php
UlfB skrev: Såg att det fannss lite smårepor i fatet, nåt att oroa sig över?
Repor på insidan är en fristad för bakterier att växa till sig, men även om mina fat är rätt slitna har jag aldrig haft några problem. Bra rengöring är ju oavsett a och o.
UlfB skrev: Ska stigaröret vara lite krökt? På mitt nio-litersfat är det helt rakt
Ja, troligtvis. Det innebär på mina fat att röret hamna ända ner i den välvda botten och inte stannar 2 cm ovanför på kanten.
UlfB skrev: Det var utrustat med ett plastlock, fatet hade stått stomt bra länge men det var fortfarnade tryck i fatet.
Bör jag kanske byta ut locket på ett i plåt ändå om det går?
Om du HAR ett lock så är det kanske bäst. Men jag tror inte att det är någon större skillnad. För mig skulle det kännas lite surt att lägga 159 spänn för ett fat jag betalt 250 för, men det är så klart individuellt.

Re: Corneliufat med plastlock..?

Postat: tisdag 2010-05-25 08:19
av jrm
UlfB skrev:Ska stigaröret vara lite krökt? På mitt nio-litersfat är det helt rakt
Håller med gedman, att det är nog inget att oro sig för.
Jag har själv två olika typer av begagnade fat. Ena modellen har välvd botten och stigrör som är lite krökt för att hamna i mitten på fatet där botten är djupast. På andra modellen är det en fördjupning i botten precis under OUT och ett helt rakt stigrör.
UlfB skrev:Det var utrustat med ett plastlock, fatet hade stått stomt bra länge men det var fortfarnade tryck i fatet.
Bör jag kanske byta ut locket på ett i plåt ändå om det går?
Om fatet och locket är tät skulle jag inte bry mig förutsatt att locket blir rent och inte luktar läsk eller vad nu fatet använts för tidigare.