Sida 1 av 1
ofärgade damejeanner till jäsning av öl?
Postat: tisdag 2010-03-16 14:37
av aenima
Har en liten fråga. Kan man använda ofärgade damejeanner till jäsning av öl? Öl skall väl vara ganska ljuskänsligt?
/Peter
Re: ofärgade damejeanner till jäsning av öl?
Postat: tisdag 2010-03-16 21:08
av VonNisse
JAG ser inget problem med att jäsa i en klarglas damejean.
vill du vara på den säkra sidan täcker du bara över damejeanen med en svart sopsäck.
det stora problemt jag ser kommer vid rengöring.
om du inte har väldigt smala armar
eller äger en rejäl flaskborste som gör att du kommer åt.
men kör på... det du har en.
en hink kostar typ 89:- i vin/öl butiker om det inte fungerar.
/Nisse
Re: ofärgade damejeanner till jäsning av öl?
Postat: torsdag 2010-03-18 03:07
av DrKarma
Kaustiksoda fungerar bra vid rengörning av damejeanner....använd dock skyddshandskar och övrig skyddsutrustning, för kaustiksodastänk är inte och leka med. Fick själv ta en tur till akuten en gång då jag fått stänk på händerna.
Re: ofärgade damejeanner till jäsning av öl?
Postat: torsdag 2010-03-18 23:51
av Cascade
DrKarma skrev:Kaustiksoda fungerar bra vid rengörning av damejeanner....använd dock skyddshandskar och övrig skyddsutrustning, för kaustiksodastänk är inte och leka med. Fick själv ta en tur till akuten en gång då jag fått stänk på händerna.
Ordentliga skyddsglasögon är det absolut viktigaste skyddet vid arbete med lut. Men självklart är handskar och sunt förnuft och viktigt.