Sida 1 av 1

Första bryggningen, sur/syrlig öl?

Postat: tisdag 2010-03-02 21:04
av fisken
Hej,

Har de senaste 2 månaderna ägnat mig åt att läsa på så mkt jag hittar om ölbryggning och har således spenderat en hel del tid på det här forumet =)

För 3 veckor sedan kom jag till skott och bryggde min första öl från malt.

På det hela taget gick det mesta bra, jag var riktigt nöjd med mäskning, lakning och kok, och det puttrade på i jäshinken i 2 veckor innan jag hällde över i flaskor.

Igår öppnade jag min första flaska och tyvärr har nog någonting gått snett, ölen smakar surt, lite som en gueze eler lambic.

Några frågor

1. Vad har gått fel så att jag kan undvika det nästa gång?

2. Är det "farligt" att dricka ölen, dvs har den fått i sig någon skit som man inte bör förtära?

Tack på förhand!

Re: Första bryggningen, sur/syrlig öl?

Postat: onsdag 2010-03-03 13:02
av tio Pepe
1. Vildjäsning antagligen. Det man kan göra för att undvika det är att iaktta extrem renlighet från att koket är klart tills du satt på locket på jäskärlet.
EDIT: Fram till tappningen ska det förstås vara, som Kenneth påpekar.

2. Vet inte.

Re: Första bryggningen, sur/syrlig öl?

Postat: onsdag 2010-03-03 17:12
av Kenneth
1. Vildjäsning ja, renlighet fram till och med flasktappningen. Häverten är en bov. Flaskorna likaså.
Se till att rengöra flaskorna mycket noggrannt.
2. Enligt alla källor är det extremt sällsynt att vildjäsningen leder till mycket giftiga ämnen. Normalt är det någon form av mjölksyrebakterier eller liknande. Ölet smakar surt men orsakar inte värre skador än huvudvärk och möjligen magont ;)

Re: Första bryggningen, sur/syrlig öl?

Postat: onsdag 2010-03-03 17:42
av fisken
Tack för snabba svar!

Jag tyckte att jag var mycket noga med renligheten genom hela processen då jag förstått att det är viktigt, dock vet jag att jag missade någon gång - blandade torrjästen med vatten i ett glas som inte var rengjort (kemiskt) innan jag hällde i jästen i hinken. Bara till att komma ihåg till nästa gång att en sådan, vad jag trodde, mindre miss kan orsaka sådana problem.

Men slutsatsen blir att jag är en erfarenhet rikare och att jag kan få leva med lita magont några veckor framöver - är det inte farligare än så tar det emot att hälla ut allt och sååå illa sakar det inte (enligt min något vinklade åsikt=) )

//Fisken