Sida 1 av 1
Pubkylare till flaskfyllning
Postat: söndag 2008-01-13 13:43
av Salle
Hej
Är det någon som kolsyrat ölen i fat och använt sin pubkylare till att kyla ölen vid flasktappning, på det viset får man ingen bottensats i flaskorna.
Behöver man använda sin mottrycksfyllare om man gör på det viset eller räcker kylan till.
Jag kan inte ställa om någon termostat på pubkylen utan det är samma temp som vid servering.
Salle i Växjö
Postat: tisdag 2008-01-15 22:20
av Fredrik Nivert
Hej Salle!
Jag har tappat öl på flaskor genom fatkylar. Det var lite kris för fatet var inte kallt, så det blev att köra genom kylaren. Jag tror risken att alla de meter rör som finns i kylaren är svåra att få riktigt rena, speciellt om kylaren är på med kallt vatten i. Om man däremot tappar ur vattnet, så att man kan spola riktigt varmt rengöringmedel genom den blir det säkert ren.
Det fungerade fint, men jag tyckte att hållbarheten blev väl dålig. Jag satte en liten slang på direkt på tappkranen som fick gå ner i flaskan när jag fyllde. Det blev bra med kolsyra, utan för mycket skummning.
/Fredrik Nivert, Göteborg
Postat: onsdag 2008-01-16 17:55
av Salle
Hej Fredrik
Tror jag har en slinga som aldrig har använts i min kyl. Tänkte ta hävertslangarna med flaskfyllaren och testa ev redan till helgen.
Dålih hållbarhet, hur länge räknar du då ?
Salle
Postat: onsdag 2008-01-16 19:12
av Fredrik Nivert
Salle skrev:Hej Fredrik
Dålih hållbarhet, hur länge räknar du då ?
Efter några månader smakade ölet inte lika bra längre.
Postat: lördag 2008-01-26 22:21
av Salle
Tappade på detta viset idag, blev inte bra, blev för lite kolsyra kvar i flaskorna, får väl slänga i en moccabitsockerbit i varje flaska och kapsylera om, trodde på detta men det verkar inte ha funkat riktigt.
Salle
Postat: måndag 2008-01-28 08:43
av Fredrik Nivert
Vad det ok kolsyra i ölet innan tappning? Vilket tryck i fatet och vid vilken temperatur? Hade du problem med skum vid tappningen?
Postat: måndag 2008-01-28 10:28
av Salle
Jag hade skakat fatet i 20 min med 2 kg:s tryck 4 dagar innan, samt startat kylaren så att det var is i vattenbehållaren.
Vid tappningen hade vi ett drivtryck på 0,5 kilo eller lite mindre.
Endast lite problem med skumning, det skummade ut ca 1-1,5 liter vid tappning ca 27 liter.
Har en liten fundering att det inte var tillräckligt kallt så man ska kanske seriekoppla slingorna i kylaren.
Till nästa fat med lagern så kommer den gamle mottrycksfyllaren att användas.
Nu är dessa primade med lite jäst och lite strösocker, 3 kryddmått socker i varje flaska, 0,5 lit, får hoppas att det är tillräckligt.
Salle