Sida 1 av 1

Rostfri mäsktunna

Postat: torsdag 2025-07-03 15:53
av daggfot
Jag är på jakt efter en rostfri mäsktunna runt 25 liter, med kran och möjlighet att montera någon typ av filter i botten. Jag infusionsmäskar och har fram till nu kört med en isolerad hink vilket fungerat bra. Nu vill jag dock fasa ut plasten i alla steg, till förmån för rostfritt.

Tänker mig något i stil med: https://www.storagrytor.se/shop/product ... ermogrytor Dock finns den inte i lager och verkar inte ha funnits på ett tag (?).

Någon som har erfarenhet av denna?
https://www.brewbuilder.co.uk/high-end-mash-tuns.html

Sen finns ju denna med, men den är för stor och passar nog egentligen inte mina enkla behov.
https://shop.humle.se/utrustning/bryggn ... un-37-l-tc

Någon som har bra tips? Vill inte gärna bygga något själv.

Re: Rostfri mäsktunna

Postat: torsdag 2025-07-03 22:36
av Perwaste
Det skulle väl vara den här då:
https://www.storagrytor.se/shop/product ... a-33-liter

Fast då åker du på att ta ett hål och skruva dit en tappkran ändå. Det är inte så svårt, och du kanske kan få hjälp med det av någon. Och sedan isolera med tillskuret liggunderlag, det är inte så dyrt.

Det som underlättar isf är att ha en falskbotten. Inte så svårt, tror kanske Humle har kvar sådana i sortimentet. Ansluts med enklaste silikonslang till insidan av tappkranen.

Jag vet att det inte riktigt var det du frågade efter, men kanske svaret kan ge någon ide ändå.

Re: Rostfri mäsktunna

Postat: lördag 2025-07-05 12:45
av Kenneth

Re: Rostfri mäsktunna

Postat: lördag 2025-07-05 13:10
av Pilsnerkokaren
Här är lite gott och blandat till rimliga priser

https://www.expondo.se/bryggutrustning/