Sida 1 av 1

Kan någon förklara

Postat: söndag 2022-05-29 13:24
av peterg
Någon som kan förklara varför mängden slurry blivit så olika. Jag delade upp vörten i 2 fat, 18 och 19 liter. Jäste med 2 paket S05, ett i varje fat och faten står bredvid varandra i samma kyl o lika länge. Jästen har samma datum och batchnr. Glasburkarna rymmer 1,7 liter och i 19 fatet blir det väsentligt mindre mängd. Varför?
20220512_134233 (1).jpg

Re: Kan någon förklara

Postat: söndag 2022-05-29 19:07
av SGP
Det är väl kalldruven i ena burken antar jag. Det ser ut som att slurryn i övre burken är något ljusare än den undre. Jag skulle gissa att den övre innehåller mest jäst medan den undre innehåller det mesta av druven plus jäst.

Re: Kan någon förklara

Postat: söndag 2022-05-29 19:31
av fredrik.stahl
Jag tror också det är druven. Hur gjorde du när du splittade vörten? Fyllde först det ena jäskärlet och sen det andra? Jag brukar flytta mellan flera gånger när jag gör tester för att det ska bli mer lika vört. Annars kan även t.ex. OG, beska och smak bli olika.

Re: Kan någon förklara

Postat: måndag 2022-05-30 19:03
av peterg
Ja, jag fyller först ena fatet och sedan det andre. Tycker att smaken är väldigt lika och nöjer mig med det. Fg var i alla fall lika. Antar att kalldruven uppstår när jag kyler vörten till ca 23°, och efter det tappar jag med sil (IKEAs tyg “Sarita) till fat. Efter ett dygn i kyl pitchar jag vid 17°. Borde det inte bli lika mycket kalldruv i båda faten? Att det ena fatet är lite smalare borde väl inte påverka mängden slurry, eller?

Re: Kan någon förklara

Postat: måndag 2022-05-30 23:09
av Djonk
Precis efter nerkylning är ju vörten grumlig men har redan hunnit skikta sig lite, helt normalt att du får med olika mycket sediment i det första och andra fatet som fylls. En lösning är att använda en T-koppling och fylla båda faten samtidigt, eller låta det sedimentera rejält (t.ex. över natten) innan överföring.

Dimensionerna för jäskärlet ska i teorin kunna påverka smaken, men det lär behövas större skillnad än den mellan 18- och 19-litersfat.