Sida 1 av 1

Baksug i jäskärlet.

Postat: tisdag 2019-03-05 16:31
av Brewlikeaskunk
För en vecka sedan så sänkte jag graderna till 10 grader Celsius i jäskärlet. Det är en belgisk ale som har primärjäst i dryga rumstemperatur, men som nu får stå kallare för en längre kalljäsning eller kallkrasch eller vad man ska kalla det. Givetvis vart det baksug i jäsröret direkt och det bubblade åt fel håll men så lugnade det ner sig en aning. Idag däremot jäser den på friskt igen och bubblar på var 20-30. e sekund ungefär. Vad ska jag göra för att hantera detta på bästa sätt?

Jag tänker mig tre alternativ. 1. Jag byter till en blow off tube med en flaska och starsan vatten i. 2. Jag byter till ett nytt S-jäsrör utan starsan vatten i och lindar på plastfolie runt den röda hatten så att det blir helt tätt. 3. Jag lyfter på hela locket så det får komma in luft några sekunder

Re: Baksug i jäskärlet. Behöver snabbt hjälp.

Postat: tisdag 2019-03-05 16:35
av Cobrac
Om det jäser forfarande så är det inte farligt att tryckutjämna med lite luft.

Re: Baksug i jäskärlet.

Postat: tisdag 2019-03-05 16:37
av Brewlikeaskunk
Den har alltså jäst klart.

Re: Baksug i jäskärlet.

Postat: tisdag 2019-03-05 16:42
av Cobrac
Hmmm, ja du. Hur ska du kolsyra? Med övertryck i fat, spunding eller i flaska?

Re: Baksug i jäskärlet.

Postat: tisdag 2019-03-05 16:43
av Brewlikeaskunk
Det blir en klassisk primning i flaska.

Re: Baksug i jäskärlet.

Postat: tisdag 2019-03-05 16:52
av Brewlikeaskunk
Jag tänker att man kanske kan försluta kärlet ändå med plastfolie runt den röda hatten eftersom det jäst klart.
Hur brukar folk här på forumet göra vid kallkrasch?

Re: Baksug i jäskärlet.

Postat: tisdag 2019-03-05 16:54
av Djonk
Skulle tappa över till flaska för att låta lagringen ske där istället (om du nu är säker på att jäsningen är färdig, lät lite konstigt att den bubblar så ofta). Lite jästfällning hör ju ofta till stilen.

Annars är det väl inte den mest känsliga sorten för oxidation, det lilla som sugs in är kanske inte hela världen om du vill fortsätta kall-lagringen (i hink?)

Re: Baksug i jäskärlet.

Postat: tisdag 2019-03-05 16:58
av Djonk
Har använt mjuka plastdunkar och tätslutande lock med framgång vid kallkrasch, hink en gång men det var lite läskigt - kändes som att den kunde spricka.

Re: Baksug i jäskärlet.

Postat: tisdag 2019-03-05 17:00
av Brewlikeaskunk
Tanken är att det ska stå länge kallt för att bli av med gammal jäst och humle och malt rester. Att det är just 10 grader är för att det är det kallaste jag kan jäsa. Det är ett stålkärl med temperaturkontroll.

Re: Baksug i jäskärlet.

Postat: tisdag 2019-03-05 17:32
av Djonk
Två bättre alternativ har du då här: http://brulosophy.com/2018/05/10/7-meth ... wing-beer/

Re: Baksug i jäskärlet.

Postat: tisdag 2019-03-05 17:49
av Brewlikeaskunk
Bra tips, men tyvärr är jag begränsad just nu till de alternativ jag angav.

Re: Baksug i jäskärlet.

Postat: tisdag 2019-03-05 18:31
av Brewlikeaskunk
Någon mer som har erfarenhet och några tips?