Sida 1 av 1
för lite vätska i jäskärlet
Postat: söndag 2018-01-14 21:20
av cobrarax
Hej!
Jag har för första gången gjort en sats som nu är i jäskärlet sedan 2 dagar. Enligt receptet (Köksbryggeriet) ska det vara 4 liter men det blev nog bara 3.5 liter till slut. Kan man fylla på, späda ut i jäskärlet?
Eric
Re: för lite vätska i jäskärlet
Postat: söndag 2018-01-14 21:45
av Gunnarsson
Du kan späda upp till fyra liter, men det finns en liten risk att du får i någon infektion i ölen. Koka vattnet först och låt det svalna, desinficera händer och lock innan du öppnar så ska det nog gå bra. Om du har fått ut rätt mängd socker ur malten får du den förväntade styrkan på ölen om du späder upp till fyra liter. Låter du det vara kvar på 3,5 liter blir ölen istället lite starkare.
Re: för lite vätska i jäskärlet
Postat: söndag 2018-01-14 21:49
av skyking
Du KAN späda, men jag skulle nog rekommendera att du avstår från det första gången du brygger.
Skall du späda så är det för att du hamnat på högre OG än vad du räknat med och inte för att volymen är fel.
Re: för lite vätska i jäskärlet
Postat: söndag 2018-01-14 21:57
av cobrarax
Tackar! Jag gör så!
Eric
Re: för lite vätska i jäskärlet
Postat: söndag 2018-01-14 23:34
av Rotsac
cobrarax skrev:Tackar! Jag gör så!
Eric
Gör hvad....?
Re: för lite vätska i jäskärlet
Postat: söndag 2018-04-29 16:14
av cobrarax
Jag kan rapportera att ölen blev himla god, den godaste jag druckit tror jag. Jag spädde inte ut satsen utan lät den vara och alkoholhalten blev nog rätt hög. Nu efter 2 månader är fortfarande ölen ok men citra doften och smaken har avtagit. hur gör man vid nästa sats så att fräscheten bevaras?
Re: för lite vätska i jäskärlet
Postat: söndag 2018-04-29 16:50
av Djonk
Minimera syre, tycker att det blev märkbar skillnad redan när flaskjäsningen var klar av att blåsa ur flaskorna med co2.
Re: för lite vätska i jäskärlet
Postat: söndag 2018-04-29 17:01
av cobrarax
Djonk skrev:Minimera syre, tycker att det blev märkbar skillnad redan när flaskjäsningen var klar av att blåsa ur flaskorna med co2.
Hmm? Jag har inte satt mig in i co2 beandling men när i processen ska det ske?
Re: för lite vätska i jäskärlet
Postat: söndag 2018-04-29 19:34
av Djonk
Kan ske i flera stadier, själv har jag bara testat vid flaskning.
Ett exempel:
https://youtu.be/qW8cFuLr_jw