Sida 1 av 1

Vatten för tjeckisk pilsner?

Postat: torsdag 2017-09-28 09:20
av Rennstam
Jag tänkte brygga en tjeckisk pilsner och har Malmövatten. Som i princip allt vatten är malmövattnet betydligt mineralrikare än det typiska Plzen-vattnet. (Malmös vatten ser ut ungefär enligt följande: Ca: 32, Mg: 6.9, Na: 34, SO4: 32, Cl: 26, HCO3: 132).

Jag tänkte köpa flaskvatten för att få ner mineralhalten. Är det någon som har erfarenhet av bryggning på flaskvatten? Vilket skall man välja för att få lågt mineralinnehåll?

En annan variant är destillerat vatten. Men det är ju helt utan mineraler, vilket inte heller är riktigt bra. Men man kanske kan blanda med kranvatten. Erfarenheter?

En tredje variant jag tänkte mig är att koka vattnet före bryggning. Det är ju det man gör vid destillering, och tar tillvara på ångan. Jag har inte möjlighet att ta tillvara på ångan, men om man kokar borde väl en del mineraler sedimenteras? Någon som har erfarenhet av detta?

Re: Vatten för tjeckisk pilsner?

Postat: torsdag 2017-09-28 09:29
av skyking
Endel salter blir mindre lösliga efter uppvärmning, men det är långt ifrån alla. Annars ifall du kokar kommer mineralerna förbli i lösning tills det inte finns vatten kvar för att hålla dem lösliga dvs när lösningen är mättad - du vill (normalt) inte ha en situation där salterna löses ut av denna anledning.

Kan du inte destillera eller köra omvänd osmos så tror jag inte du generellt sett kan få ned mineralhalten (om du inte hittar annat vatten med lägre mineralhalt - vilket i sin tur kan bero på att någon annan kört omvänd osmos eller destillerat).

Det vanliga är väl att flaskvatten har tämligen höga mineralhalter.

Har du inte bryggt pilsner innan så skulle jag nog rekommendera att du kör på vattnet som det är (iaf om du inte redan har möjlighet att sänka mineralhalten). Eventuellt kan man behandla med mjölksyra för att få ner alkaniteten.

Re: Vatten för tjeckisk pilsner?

Postat: torsdag 2017-09-28 12:52
av Rennstam
Ok. Svårt alltså.

Jag har gjort pilsner innan, fast av tysk typ. Det blev jättebra. Men jag tänkte att den här skulle bli av tjeckisk typ och därför blev vattnet lite viktigt (malmövattnet är lite mer likt tyska pilsnervatten).

Flaskvatten innehåller nog ofta en hel del mineraler ja. Men det varierar förmodligen. Jag tänkte att det kanske finns någon som vet något.

Re: Vatten för tjeckisk pilsner?

Postat: torsdag 2017-09-28 13:20
av skyking
Kolla ICA's och Axfood's, de ser ut som att ha lågt mineralinnehåll, men jag har inte alla siffror på dem...

Annars är det inte så troligt att köpevatten har utsatts för någon speciell behandling för att få ner mineralhalten. Troligen är det snarare vatten "direkt från källan" och då krävs ju att vattnet kommer från en källa med lågt mineralinnehåll.

Re: Vatten för tjeckisk pilsner?

Postat: fredag 2017-09-29 14:24
av Joakim44
Det där var ju väldigt neutralt & bra vatten att brygga på så det är bara att köra på. Även om värdena är högre än i Pilsen är de dock väldigt låga & mineralbidraget du får från malten är nog större än det från vattnet. Glöm inte att sänka pH med mjölksyra bara.

Re: Vatten för tjeckisk pilsner?

Postat: fredag 2017-09-29 20:08
av Rennstam
Hm, ja. Det gör kanske inte så stor skillnad, det där med supermjukt vatten. Jag kör nog med det jag har i kranen och tar ner ph med mjölksyra.

Re: Vatten för tjeckisk pilsner?

Postat: fredag 2017-09-29 21:50
av fredrik.stahl
Jag skulle börja med befintligt vatten och kalcium till 50-100 ppm och klorid ca 100 ppm, och pH-justera med mjölk- eller fosforsyra. Om resultatet inte smakar mjukt nog blanda med något ännu renare vatten nästa gång.

Re: Vatten för tjeckisk pilsner?

Postat: lördag 2017-09-30 09:57
av Rennstam
Tack Fredrik. Men varför vill man öka kalcium och klorid? Plzen-vattnet har ju väldigt låga halter av dessa (och alla andra mineraler).

Re: Vatten för tjeckisk pilsner?

Postat: lördag 2017-09-30 11:59
av skyking
Poängen är kanske att man inte tror att det är något magiskt med just den mineralsammansättningen, att man kan få gott resultat med annat vatten. Calcium har jag för mig är bra för jästen på något sätt och klor framhäver de rundare smaker man har i tjeckisk pilsner.

Med tanke på att köpevatten blir ganska dyrt, bara vattnet skulle kosta i nivå med vad jag brukar lägga på malten. Skall man kosta på vattnet så mycket så krävs det att man får rejält utbyte av de pengarna - dvs att vattnet är det enda som ligger mellan en utmärkt och en perfekt pilsner. Innan man lägger så mycket på vattnet så tycker jag man skall testa med de enklare alternativen man har.

Re: Vatten för tjeckisk pilsner?

Postat: lördag 2017-09-30 12:43
av Grindcrusher
skyking skrev:Calcium har jag för mig är bra för jästen på något sätt och klor framhäver de rundare smaker man har i tjeckisk pilsner.
För tydlighetens skull och för att minska risken för förvirring vill jag påpeka att det är kloridjoner vi pratar om, inte klor.


Ett RO-filter kostar inte nödvändigtvis så mycket. Hett tips om man vill brygga utanför sitt lokala vattens "comfort zone".

Re: Vatten för tjeckisk pilsner?

Postat: lördag 2017-09-30 13:28
av assistredo
Kalcium sänker pH i mäsken och är betydelsefull för enzymernas arbete. även betydelsefull för klarningen. Egentligen är den låga mineralhalten i ex. Pilsen ett problem för bryggaren och får bla. kompenseras med syraraster. På samma sätt kan ex. Burton-vattnet vara ett problem åt andra hållet. Frågan är då om det egentligen är någon idé att imitera Pilsen-vatten när man ska brygga tjeckisk pilsner. Den bryggs ju inte bara i Pilsen numera.

Re: Vatten för tjeckisk pilsner?

Postat: söndag 2017-10-01 19:15
av Rennstam
Nä, det är kanske inget att sträva efter. Tänkte bara att det kunde vara lite kul att prova. Men struligt, och håller med om att fördelarna är tveksamma. Jag kör nog malmövattnet som det är, med lite mjölksyra.