Sida 1 av 1
Decoction. Frågor om hur länge decoctionen ska koka
Postat: måndag 2016-12-12 20:37
av BTKA
Har bara bryggt med biab tidigare men tänkte nu prova en trestegs–decoction men förstår inte hur länge decoction ska koka.
Använder mig av beersmith och som exempel står det att proteinrasten ska hålla 50 grader i 60 minuter. Decoctionen (första gången) lyfts ur och ska bestå av 1.3 l mäsk som ska kokas men det står inget om när det ska lyftas ur mäskkärlet och hur länge det ska koka. Ska jag lyfta ut det direkt för att koka i en timme? Låter länge
Re: Decoction. Frågor om hur länge decoctionen ska koka
Postat: måndag 2016-12-12 21:28
av Bee
Det är lite som att koka gröt. Håll det vid kok och rör kontinuerligt så länge du orkar så det inte bränner. Observera att det är mäsken inte bara vätskan som ska i dekoktionen.
Gör det en stund innan du ska göra höjningen.
Re: Decoction. Frågor om hur länge decoctionen ska koka
Postat: måndag 2016-12-12 21:59
av BTKA
Jepp, jag har precis satt på en laddning som håller 35 grader och tänkte lyfta upp mäsken ca 20 minuter innan rasten är färdig då det är en pale ale som inte är särskilt mörk. Gillar malt och karamelltoner så under 20 min vill jag nog inte köra.
Re: Decoction. Frågor om hur länge decoctionen ska koka
Postat: måndag 2016-12-12 23:47
av BTKA
En sak greppar jag inte. När jag lyfter ut malten för att koka den så blir det svårt att hålla tiderna. Tex efter att jag kokat en omgång malt/mäsk i ca 20 minuter så innebär det att vätskan som är kvar i första kärlet måste ligga där ytterligare 20 minuter (35 totalt) under tiden jag kokar malten. I receptet står det att det ska köras i tex 68 grader i en kvart men blir alltså minst 35 med allt arbetet runtomkring. Kanske helt ok?
Re: Decoction. Frågor om hur länge decoctionen ska koka
Postat: tisdag 2016-12-13 01:16
av Bee
Du får planera dina dekoktioner. Ingen säger att det är lätt med dekoktionsmäskning.
Re: Decoction. Frågor om hur länge decoctionen ska koka
Postat: tisdag 2016-12-13 03:36
av BTKA
Hur löser du det?
Re: Decoction. Frågor om hur länge decoctionen ska koka
Postat: tisdag 2016-12-13 07:56
av Bee
Det gör jag inte. Jag låter bli dekoktion.
Re: Decoction. Frågor om hur länge decoctionen ska koka
Postat: tisdag 2016-12-13 09:44
av ekstedt
Dekoktioner tar den tid det tar, om receptet inte är kompatibelt med detta är det inget bra recept.
Dekoktion är f.ö. överkurs, kanske inte riktigt hör hemma i nybörjardelen.