Sida 1 av 3
CraftBeerPi
Postat: måndag 2016-09-05 13:54
av Ahwen
Hej, är det någon på detta forum som använder sig av eller har testat CraftBeerPi?
http://www.craftbeerpi.com
Vad har ni för erfarenheter, finns det buggar eller fungerar det mesta som det ska?
Jag tänkte själv dels bygga ett jässkåp av en gammal kyl och dessutom (inte för att det är nödvändigt, men bara för att det går) automatisera min grainfather som i dagsläget har en stc-200 som styrning.
Jag skulle ju givetvis kunna använda mig av stc-1000 till båda, men CraftBeerPi är ju så snyggt

Dessutom kan jag ju även styra pumpen i grainfathern med detta, vilket inte går med stc.
Re: CraftBeerPi
Postat: måndag 2016-09-05 14:11
av Bee
Har du tittat på stc-1000+? Ovbsc varianten är ju utbytbar med original styrningen på Grainfather om jag inte är helt felinformerad.
Re: CraftBeerPi
Postat: måndag 2016-09-05 14:53
av Ahwen
Bee skrev:Har du tittat på stc-1000+? Ovbsc varianten är ju utbytbar med original styrningen på Grainfather om jag inte är helt felinformerad.
Jo, det är den. Däremot är pumpen då fortfarande manuellt styrd.
Med CraftBeerPi borde jag kunna automatisera även pumpen (som om det skulle vara jobbigt att trycka på knappen

) och dessutom kan jag köra styrningen på kylskåpet med samma RaspberryPi som jag styr Grainfathern med.
Re: CraftBeerPi
Postat: måndag 2016-09-05 15:06
av bryggapa
Njae, det vet jag inte om jag håller med om. Det finns stöd i OVBSC för att styra pump (man behöver visserligen en extern drivare, t.ex. en 8A LED dimmer
http://www.ebay.com/itm/401053538386 för 16kr om man anv. en DC pump, eller ett solidstaterelä + pullupmotstånd eller liknande om man anv. en 230V pump).
Jag har inte mer koll CraftBeerPi än att jag hört namnet, men jag tycker idén verkar lovande. Det finns en tråd om den på HBT:
http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=569497, det kanske är lättare att få svar där (fler användare...)?
Re: CraftBeerPi
Postat: måndag 2016-09-05 16:28
av rocketman
Om ni inte redan noterat så är licensen för CraftBeerPi väldigt strikt och begränsar alla ändringar.
Copyright (C) 2016 Manuel Fritsch
The software is free for private use only.
It's not allowed to modify the code without permission.
It's not allowed to distribute this software in a commercial without permission.
Re: CraftBeerPi
Postat: måndag 2016-09-05 18:42
av bryggapa
Å fy fasen vad lamt!
Nåja, idén är fortfarande god, även om jag personligen skulle undvika CraftBeerPi (och hellre rulla en egen lösning) då...
Re: CraftBeerPi
Postat: måndag 2016-09-05 19:32
av Ahwen
bryggapa skrev:Å fy fasen vad lamt!
Nåja, idén är fortfarande god, även om jag personligen skulle undvika CraftBeerPi (och hellre rulla en egen lösning) då...
På fb i en tråd skriver upphovsmannen att han ska ändra licensen, det var den 24 juli, får väl se om den ändras till version 2.2.
För mig som inte skulle drömma om att ge mig på att ändra någon kod spelar det mindre roll, eller kanske mer roll att lösningen är bra från början.
Det är förmodligen med all respekt för jobbet stc-1000 lösningen du tagit fram också, men lösningar med skärmar, trådlöst, wifi och så vidare tilltalar mig
Egentligen är det bara jässkåpet jag är i behov av, att brygga med Grainfathern i dess ursprungliga version är inget problem alls, men går något att modifiera så vill man ju det.
Re: CraftBeerPi
Postat: måndag 2016-09-05 19:51
av AHm
Hej, jag har provat cbp 3 bryggningar. Förutom licensen så är det helt ok även om det finns förbättringspotential. Då körde jag ihop med den moddade hendin och fick göra ett par egna tillägg för att kunna köra.
Re: CraftBeerPi
Postat: måndag 2016-09-05 20:02
av bryggapa
AHm skrev:... och fick göra ett par egna tillägg för att kunna köra.
W00t??!!??

Re: CraftBeerPi
Postat: måndag 2016-09-05 21:06
av AHm
En CBP-bryggning
En annan CBP-bryggning
Re: CraftBeerPi
Postat: tisdag 2016-09-06 07:40
av jini
Vad kosta det?
Sent from my SM-G800F using Tapatalk
Re: CraftBeerPi
Postat: tisdag 2016-09-06 09:10
av Falkens
jini skrev:Vad kosta det?
Sent from my SM-G800F using Tapatalk
Lite upp till dig skulle jag vilja säga
http://www.craftbeerpi.com/#donation
Re: CraftBeerPi
Postat: tisdag 2016-09-06 10:07
av jini
The shield [emoji3]
Sent from my SM-G800F using Tapatalk
Re: CraftBeerPi
Postat: onsdag 2016-09-14 21:16
av AHm
Nu är licenstexen ändrad.
The software is free to use. It's permitted to modify the software for personal use.
It's not permitted to distribute the modified software. Modification can be
distributed via the official CraftBeerPi release only. It's not permitted to distribute
the software in a commercial way without permission.
Re: CraftBeerPi
Postat: onsdag 2016-09-14 22:46
av assistredo
Det här har funnits några år. Men kostar en del och åren går. Utlovade uppgraderingar verkar ta god tid på sig. Ex. Analog utgång för styrning (4-20mA) och RTD-stöd har talats om i flera år men är ännu inte klart.
http://www.embeddedcontrolconcepts.com/