Sida 1 av 1

Vågar jag flaska?

Postat: måndag 2016-06-27 10:57
av bogani
Hej,

För 16 dagar sen satte jag en 14-liters batch Wit på jäsning(Mangrove Jack's M21). Jäste fint de första 2-3 dagarna men slutade sen bubbla.
Tog FG-prov efter en vecka och fick det till 1.014.

När det började närma sig två veckor så började det helt plötsligt bubbla igen med 1 minuts mellanrum. Nu har jag väntat ytterligare ett par dagar och nu kommer bubblorna med 2,5 minuters mellanrum. Sist jag mätte FG låg det på 1.012.

Vågar jag flaska än eller ska jag vänta till aktiviteten avstannat helt?

Re: Vågar jag flaska?

Postat: tisdag 2016-06-28 12:50
av Hugo
Vänta gärna lite till!!!!
Jag använde den jästen och flaskade efter 17 dagar med FG 1014. Efter flaskjäsning var kolsyretrycket enormt. Jag mätte FG igen efter att ha vispat ur kolsyran - 1008.
Så den jästen verkar lite lynnig. Kanske blev pigg av primingsockret. Slutade med att jag kapsylerade om alla flaskor för att lätta på trycket.


Skickat från min iPhone med Tapatalk

Re: Vågar jag flaska?

Postat: torsdag 2016-06-30 11:42
av connylundgren
Samma upplevelse här med jästen att den stannade på 1.014, lätt vaggande på jästen och en vecka till landade den på 1.009..

Re: Vågar jag flaska?

Postat: torsdag 2016-06-30 14:04
av bogani
Nu bubblar det till var femte/sjätte minut. Otåligheten är olidlig ;)

Re: Vågar jag flaska?

Postat: torsdag 2016-06-30 16:16
av Morgan
Om temperaturen i rummet stiger en aning börjar koldioxid avges också...

Re: Vågar jag flaska?

Postat: söndag 2016-07-03 17:32
av fredrik.stahl
+1. Precis samma här. Körde test med tre jäster. M21 behövde flera veckor för att knapra i sig det sista extraktet. Smaken blev med tiden rätt ok, med en trevlig ton av vanilj. Men peppriga fenoler saknas. Wyeasts witjäst är mycket mer typisk. Brewferm Blanche jäste ut ok men gav helt fel karaktär, som om ölen blandats med apelsinsaft.