Sida 1 av 1

Ölet för söt

Postat: tisdag 2015-08-25 21:56
av Hobgobbler
Vi har vid flertalet bryggningar fått ett öl som varit för sött (efter kolsyrejäsning på flaska). Min misstanke är att refraktometern inte visar rätt värde och att vi därför har en för söt vört och därmed för alkoholstark öl. Kan det finnas fler förklaringar?


Skickat från min iPhone med Tapatalk

Re: Ölet för söt

Postat: tisdag 2015-08-25 23:21
av Jacon
Dålig utjäsning?

Re: Ölet för söt

Postat: tisdag 2015-08-25 23:32
av Drake
Ölen behöver väl inte vara alkoholstark för att den smakar sött? Snarare tvärtom om det handlar om en dålig utjäsning.
Även om refraktometern är helt kass så borde ölen inte bli söt om receptet och bryggmetoden bara är ok.

Berätta mer om receptet, det kan ju bland annat bero på för hög mäsktemperatur eller för mycket karamellmalt.
Vad var OG samt FG. Mätte ni FG med refraktometern också?

Re: Ölet för söt

Postat: tisdag 2015-09-01 11:05
av martinb
Drake skrev:Mätte ni FG med refraktometern också?
Precis min tanke. Om ni mätte FG med refraktometern, konverterade ni värdet därefter?

Re: Ölet för söt

Postat: tisdag 2015-09-01 22:57
av nordqvist
Hobgobbler skrev:Vi har vid flertalet bryggningar fått ett öl som varit för sött (efter kolsyrejäsning på flaska). Min misstanke är att refraktometern inte visar rätt värde och att vi därför har en för söt vört och därmed för alkoholstark öl. Kan det finnas fler förklaringar?
Vilken mäsktemperatur hade du? Desto högre mäsktemperatur du har desto större andel icke-förjäsbara sockermolekyler får du, s.k. dextriner. Dessa kan ge söt smak då jästen ej kan använda dessa och blir kvar i ölet.

Re: Ölet för söt

Postat: måndag 2015-11-16 22:39
av Hobgobbler
Vi brukar ligga "rätt" i temperarur, iofs är jag inte säker på att termometern är helt korrekt. Vilka mäsktemp utsöndras dextrin?


Skickas från min iPad via Tapatalk

Re: Ölet för söt

Postat: måndag 2015-11-16 22:49
av Drake
Försök kontrollera er termometer, jag tror också att den kan vara defekt. Jag misstänkte att min labbtermometer var knasig eftersom jag fått några öl som inte jäste ut ordentligt. Och mycket riktigt så visade den 2 grader för lite.

Det finns ingen exakt gräns för när det bildas dextriner men denna bild kan kanske förklara en del.