Hur lång tid från 8 c 66 c
Postat: lördag 2015-04-25 12:29
Hej! har nyligen köpt min andra BM men nu 50 L . Hur lång tid ska det ta ungefär att värma 60 liter från 8 c till 66 c ? är det någon som har ett hum?
Diskussion och information om SHBF och öl - hembryggt eller köpt
https://bryggaren.shbf.se/
Ok tack, nu tog det 85 minuter, kan det ha något med mitt uttag att göra. Har ett 3-fas uttag på 16 amp på den finns också ett vanlig stickpropp uttag som jag använder till BM. får man 16 amp då?niklas_n skrev:Ca. 75 minuter.
Det låter helt rimligt, jag räknade på uppvärmningen av vattnet utan förluster, nu är det både lite stål som skall värmas och lite förluster genom sidorna. Ja du har 16A på varje fas, dvs 3,68kW på varje fas. Det spelar ingen roll hur många ampere du har i uttaget, värmeelementen kommer att ge lika mycket effekt ändå, vid för klen säkring kommer den dock att lösa ut.Timo Berg skrev:Ok tack, nu tog det 85 minuter, kan det ha något med mitt uttag att göra. Har ett 3-fas uttag på 16 amp på den finns också ett vanlig stickpropp uttag som jag använder till BM. får man 16 amp då?