Sida 1 av 1

SG efter primärjäsning

Postat: fredag 2015-03-06 14:04
av BrewJack
Bryggde min tredje batch i söndags, en Belgisk Wit med #WLP400 (recept från BeerSmith), och enligt BS jäsprofil (4 + 10 dagar) var primärjäsningen klar igår. SG hade då gått från 1.048 till 1.028.
Har inte mätt efter primärjäsning tidigare (jag tappar inte om), så jag undrar om det är bra eller dåligt. Det bubblar regelbundet i röret, ingen tokbubbling, men kanske 10-15 sekunders mellanrum.
Receptet hade en proteinrast, 50 grader i 30 minuter, vilket jag efteråt har förstått är alldeles för länge. Hur kan det påverka resultatet?

/Anders

Re: SG efter primärjäsning

Postat: fredag 2015-03-06 14:10
av niklas_n
Det låter som att det inte jäst färdigt än. 10-15 sek. mellan bubblorna är i min värld ganska frekvent. Låt de stå minst en vecka till och mät igen. Den långa proteinrasten kommer nog mest medföra att du får lite för dålig skumkrona.

Re: SG efter primärjäsning

Postat: fredag 2015-03-06 14:17
av Weinkeller
Ett tips är att höja tempen en del för att ge jästen lite hjälp på traven. En del Witjäster kan bete sig lite underligt..