Jag bara garvade när jag läste posten tidigare. Att förbjuda reklam för FV-öl vore ju självmål.
Man vill väl att alla ska sprida pepp och bidra till att entusiasmera besökare? Finns inget bättre än att sprida bryggkärleken online veckorna innan SM...
Feedback SM2019
Moderatorer: martinb, Webbgrupp
-
Grindcrusher
- Jästodlare

- Inlägg: 916
- Blev medlem: söndag 2013-04-07 17:38
- Ort: Gävle/Nailsworth
- Kontakt:
Re: Feedback SM2019
Jag är lite chockad. En öl diskad för att buteljerna var fel storlek. Ändå mätte jag med linjal. Den andra ölen var krossad av DHL. Inte undra på att jag inte fick guld! 
- martinb
- Utbildningsansvarig
- Inlägg: 1038
- Blev medlem: fredag 2008-07-18 10:17
- Ort: Helsingborg
- Kontakt:
Re: Feedback SM2019
Krossad öl är alltid surt, råkade själv ut för det för ett par år sen. Mätte du flaskan med kapsyl? Det märks ofta direkt ifall flaskor är av fel storlek, för helt plötsligt går inte backarna att stapla. Själv sparar jag alltid undan vanliga klassiska 33cl-flaskor till tävling.
Re: Feedback SM2019
Risken finns då att ett guldöl som tävlar om att vinna hela SM avslöjas veckor innan finaldömningen på SM-dagen.martinb skrev: Öl som deltar både i DT och FV är så vitt jag vet helt ok att göra reklam för när bedömningshelgen är klar, dvs. när alla klassmedaljer är beslutade om av de lokala domargrupperna.
"Har bryggt en suröl med havtorn och med gredelin kapsyl"
Skulle vara jäkligt surt att missa SM-titeln för att man snackat/skrivit om sitt öl. Risken är väl minimal, men den finns.
"Jag smakade ett gott öl i England. Jag tror det hette "pint"!"
-
ApocalypseDude
- Torrhumlare

- Inlägg: 70
- Blev medlem: måndag 2014-09-08 20:02
Re: Feedback SM2019
DK svarar tyvärr bara sporadiskt på mail.martinb skrev: Skicka ett mail till dk@shbf.se
Du kan även se en status om du loggar in på http://www.shbf.se/shbf_event/event_reg.php Står det mottaget så har de troligtvis dömts.
------Pass Auf! Brewery-------
Passion, Madness, Perseverance
Passion, Madness, Perseverance
-
ApocalypseDude
- Torrhumlare

- Inlägg: 70
- Blev medlem: måndag 2014-09-08 20:02
Re: Feedback SM2019
Tyvärr nådde inte informationen om öl registrerade i klasser där övrig information behövs. Till exempel lämnade jag in en barley wine i trä- och fatlagrade öl där jag (via mail till DK med löfte om att informationen skulle nå domargruppen) angav vad det var för typ av öl etc. Men ändå fick den kommentarer som "Svårt att veta vad det är för öl men gissar på träad BW.." och fick således poängavdrag. Trist som fan.
------Pass Auf! Brewery-------
Passion, Madness, Perseverance
Passion, Madness, Perseverance