Tänkte att jag skulle försöka utläsa min färdigjästa öl med refraktometer men blir lite ställd, vad är det för SG? Är det det SG som jag fick när jag kokat klart. Jag vill att det ska vara det men vill dubbelkolla med er andra först?

Jag vet att ljuset bryter fel när man mäter färdigt öl med refraktometer och för det behöver man en korrigering eller en korrigeringstabbel vilket nu appen gör åt mig. Jag mäter mitt FG i refraktomtern och tar det värdet och för in i appen... sen måste jag har något värde den ska mäta mot. Jag tror och hoppas jag tänker rätt är att jag ska ange mitt SG jag fick efter jag kokat klart, alltså SG vid pitch av jäst... eller??
Det roliga är att jag hade 8.9 Brix nu och 1.058 enl. hydrometer när jag kokat klart... det ger ett värde på 0.994. Hade 1.015 när det jäst klart... sen fick 19.3 liter ca. 200 gram chokladbönor att ruva på men ingen bubblande i röret så där av min förvåna på värdet. Det känns som... nja.
Vad är det för värden jag ska in med i appen... för att det ska bli någorlunda bra?
