US-05 tråden?

Malt, humle, jäst, vatten, körsbär, tallkottar etc. - hur de kan blandas, processer, vad du har på G och vad du gjort

Moderatorer: martinb, Webbgrupp

claeseliasson
Torrhumlare
Torrhumlare
Inlägg: 117
Blev medlem: onsdag 2012-09-12 14:28

Re: US-05 tråden?

Inlägg av claeseliasson »

Hm, ja det kunde man ju tänkt på.
Jonas Johnsson
RIMS-byggare
RIMS-byggare
Inlägg: 457
Blev medlem: söndag 2014-10-19 18:12
Ort: Göteborg

Re: US-05 tråden?

Inlägg av Jonas Johnsson »

Magnus A skrev:Har inte prövat Mangrove Jacks West Coast. Vad har den för fördelar gentemot US-05?
Den har ganska lång laggtid trots rehydrering dock. Min tog 36 timmar på sig att komma igång.
Gubbgôtt
Helmaltsbryggare
Helmaltsbryggare
Inlägg: 46
Blev medlem: onsdag 2015-07-22 20:20

Re: US-05 tråden?

Inlägg av Gubbgôtt »

Jag är faktiskt riktigt nöjd med den här jästen. Man kan misshandla den brutalt med höga temperaturer, och den verkar inte bry sig jättemycket. kompressorn i frysen bråkade när det var varmare tidigare för några veckor sedan, så kunde inte få bra temp på isflaskor och annat för att kyla ned omgivningen runt jäshinken.

Enda felet jag märker i den som är typiskt för sommarbryggningen med "vanlig" öljäst enligt mig, är litet finkeloljor som man hittar i starksprit av dubiös kvalité. Den domnar tungan och är sträv i gommen. Men ölet är helt ok annars. Kanske skulle haft i mer amarillo, men gillar det som det är. Litet kyld var smakprovet klockrent, så flaskjäst ska det nog gå riktigt bra tror jag.

Det enda som man bör tänka på ifall man nu skiter i finkeloljorna är att man blir rejält mycket fullare på en 6.x% med finkeloljor i, än vad du skulle bli annars på en mer clean öl.

Jag gillar jästen jättemycket och rekommenderar den.
Skriv svar