Vill bara ställa en liten fråga angående corneliusfat. Hur mycket sämre är det att köra ett 19l fat och halvfylla det (eller ännu mindre) än att använda ett 9l fat?
Som jag förstår så går det åt mer gas för att fylla upp tomrummet och trycka ut den luft som finns i ett 19l fat, men är det nåt annat som blir problem? Blir hållbarheten sämre?
Halvfylla corneliusfat
Moderatorer: martinb, Staffan Ulfberg, Webbgrupp
- Pilsnerkokaren
- Maltrostare

- Inlägg: 1482
- Blev medlem: tisdag 2014-05-13 14:59
Re: Halvfylla corneliusfat
Det kan bara skilja på gasmängden mellan ett halvfullt 19L fat och ett fyllt 9L. Ölen blir inte sämre av att ha 9-10L kolsyremössa på sig än om det har 0,5L.
Re: Halvfylla corneliusfat
Det kommer krävas mer gas för tvångskarbonering.
-
dernebo
- RIMS-byggare

- Inlägg: 543
- Blev medlem: tisdag 2014-09-02 17:22
- Ort: Skellefteå, Sweden
- Kontakt:
Halvfylla corneliusfat
Jo det var väl likaom nåt sånt jag tänkte, men förhoppningsvis så går det bra ändå. Nu är det inte aktuellt längre. Skulle slå till på ett par fat och annat men säljaren backade ur när jag sa att vi kunde göra affär. Så jag letar fortfarande igen.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Sent from my iPhone using Tapatalk
-
Skogsvaktaren
- Torrhumlare

- Inlägg: 55
- Blev medlem: onsdag 2014-07-02 15:06
- Ort: Gefle
Re: Halvfylla corneliusfat
Fyllde mitt 18 liters fat i förra veckan med halvsats och det vart bra..[SMILING FACE WITH OPEN MOUTH AND TIGHTLY-CLOSED EYES]