Hej!
Jag bryggde nyligen min första omgång med helt okej resultat. Dock smakar ölet något fruktigt/jästigt (Är ännu novis på att identifiera smaker), de tre första dagarna jäste ölet i ungefär 25-26 grader vilket jag vet är för varmt, flyttade sedan ölet till källare med temperatur kring 19 grader. Kan detta vara orsaken? Efter två veckor på flaska är även kolsyran väldigt dålig, primade i en ny hink tillsammans med sockerlag. Är rädd att det inte blandades ordentligt, har dock vänt upp och ner på flaskorna nu och ska prova igen efter ytterligare en vecka.
FG landade på 1.20 vilket är lite hög(?) gjorde tyvärr ingen OG mätning.
Använde mig av följande recept på en apa, detta var ett hopplockat kitt från bryggeributiken :
1,36 kg Ljust torkat maltextrakt
0,45 kg Mellan mörkt maltextrakt
200 gram Caramel extra mörk (60L)
28 gram Cascade
28 gram Simcoe
1 paket Safale US-05
Färdig öl 11L, spädde med ungefär 5 liter efter kok.
Har nu gjort en beställning och ska sätta ihop ett IPA recept för min andra bryggning. Jag känner mig osäker på mängden humle som behövs i de senare givorna för bra smak och arom då jag inte tänkt torrhumla samt på mängden carahell malt som bör användas. Jag skulle verkligen uppskatta tips på receptet i sin helhet. Har förstått att det är en bra ide ett tillsätta merparten av den DME som används senare under koket, stämmer det? Är i sådana fall 10 min innan slut en rimlig tid? Jag har även funderar på att portionera ut sockerlaget direkt i flaskorna vid primning om det visar sig att första omgången inte blir bättre. Är det en bra ide och hur genomför jag de?
Här kommer receptet, jag kokar i en 10 l gryta så jag måste späda efter kok.
American IPA (14 B)
Type: Extract
Batch Size: 11,50 l
Boil Size: 6,34 l
Boil Time: 60 min
End of Boil Vol: 5,51 l
Final Bottling Vol: 11,00 l
Fermentation: Ale, Two Stage
Date: 09 Sep 2014
Brewer:
Asst Brewer:
Equipment: Gryta extract
Efficiency: 72,00 %
Est Mash Efficiency: 0,0 %
Taste Rating: 30,0
Type # %/IBU
0,25 kg Caramel/Crystal Malt - 10L (19,7 EBC) Grain 1 10,8 %
0,07 kg Wheat Malt, Ger (3,9 EBC) Grain 2 3,0 %
0,50 kg Light Dry Extract (15,8 EBC) Dry Extract 3 21,6 %
20,00 g Amarillo [8,20 %] - Boil 60,0 min Hop 4 18,4 IBUs
20,00 g Ahtanum [4,60 %] - Boil 15,0 min Hop 5 5,1 IBUs
10,00 g Amarillo [8,20 %] - Boil 15,0 min Hop 6 4,6 IBUs
1,50 kg Extra Light Dry Extract [Boil for 10 min](5,9 EBC) Dry Extract 7 64,7 %
20,00 g Ahtanum [4,60 %] - Boil 1,0 min Hop 8 0,4 IBUs
10,00 g Amarillo [8,20 %] - Boil 1,0 min Hop 9 0,4 IBUs
1,0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) [50,28 ml] Yeast 10 -
Gravity, Alcohol Content and Color
Est Original Gravity: 1,060 SG
Est Final Gravity: 1,014 SG
Estimated Alcohol by Vol: 6,1 %
Bitterness: 57,2 IBUs
Est Color: 11,8 EBC
Tanken är att stöpa specialmalten ca 30 min under uppvärmning av gryta för att sedan helt enkelt lyfta ut.
Vill även passa på att tacka för all värdefull läsning här på forumet, jag har spenderat många timmar redan.
Vänligen
Adam
Recept feedback samt frågor.
Moderatorer: martinb, Webbgrupp
Kategoriregler
Innan du startar en ny tråd i denna kategori ska du ha läst Info-meddelandet som berättar vad som hör hemma under Nybryggarhjälp.
Innan du startar en ny tråd i denna kategori ska du ha läst Info-meddelandet som berättar vad som hör hemma under Nybryggarhjälp.
Re: Recept feedback samt frågor.
Fruktigheten kommer absolut från dina 25-26°C.
Grovt räknat borde du haft ett OG på 60°Ö (2kg*320/11).
Det är inte helt oväntat att du landade på 20 pga all mörkt extrakt.
Grovt räknat borde du haft ett OG på 60°Ö (2kg*320/11).
Det är inte helt oväntat att du landade på 20 pga all mörkt extrakt.
Re: Recept feedback samt frågor.
Ehhh, jag var visst sinnesförvirrad... 69°Ö blir det ju... Grovt räknat. 2*380/11=69
Re: Recept feedback samt frågor.
Tack för svar! Härligt att höra gällande jäsningen och OG, då bör det bli betydligt bättre resultat nästa gång bara jag håller längre temperatur från början.Bee skrev:Ehhh, jag var visst sinnesförvirrad... 69°Ö blir det ju... Grovt räknat. 2*380/11=69
Har du några tankar om IPA receptet? Planen är att brygga det under morgondagen. Funderar på att öka 0 min givan med ytterligare 10-20g Ahtanum samt om det faktiskt är en bra id'e att inte tillsätta all extrakt vid början av koket.
Re: Recept feedback samt frågor.
IPA är inte mitt område så andra får gärna svara där.
Recept feedback samt frågor.
Jag upplever att ölet blir renare i smakerna om man tillsätter hälften av dme vid kokslut och hälften vid uppkok. Lycka till
iPhone via Tapatalk
iPhone via Tapatalk
