Tänkte dela med mig av ett av mina sommarprojekt.
Köpte för en tid sedan ett litet kylskåp på blocket (nedan) tanken var att den skulle fungera som basen i en mobil keezer med tapptorn. Kylen som köptes var denna;

Då den var A-klassad, och inte A+ har den lite tunnare väggare chansade jag på att två fat skulle få plats. Det gick precis enligt min tumstock, jag har visserligen bara ett fat idag men kommer säkert skaffa några till inom en snar framtid. Gissar att de nya A+ är lite för trånga för två fat bredvid varandra? Kolsyran är tänkt att bo bakom fatet/faten. En 2kg flaska får plats, men jag har änne inte bestämt mig om jag kör 425gram eller 2kg.
Tanken var att bygga in kylen i ett skåp med en tapp ovanpå och hjul under. Efter mycket funderade och mätande kom jag fram till att ett Metod köksskåp från IKEA skulle funka på bredden (1 mm marginal med gångjärnen
Tänkte först sätta täcksidor på skåpet (då ett vitt köksskåp inte skulle vara snyggt) men till min glädje visade det sig att de även har stommen i trämönstrad svart (http://www.ikea.com/se/sv/catalog/produ ... #/40213575) så en sådan fick det bli.
Då jag vill kunna flytta runt åbäket köptes även hjul in från IKEA (http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/56820000/) Valde varianten med med broms på, men så här i efterhand inser jag att det hade gått lika bra utan broms då den färdiga konstruktionen väger en del... Köpte även en Tingsryd dörr på 60x100 (http://www.ikea.com/se/sv/catalog/produ ... #/50205674) och två gångjärn från IKEA.
Hjulen behövde dock något mer stabilt att stå på än spånskivan från IKEA, och sedan måste man ju han en snygg topp också, så en väääldigt lång bänkskiva i EK köptes på byggmax (http://www.byggmax.se/kok-och-hushall/k ... -ek-p09307) Skivan är 3 meter lång och jag behövde typ 125 cm kan det tyckas vara overkill, men priset var bra (och resten an skivan kommer nyttjas till annat i alla fall)
Väl hemma igen så skruvade jag ihop skåpet och monterade dörren
Anledningen till att jag ville skruva ihop den innan jag kapade var att få exakta måtten, särskilt på hur mycket jag skulle kapa dörren. Slutade med att jag kapade dörren 10 cm. Då 100 cm dörrarna har fästen för tre gångjärn funkar det utmärkt att kappa bort den nedersta och ändå få full funktion.

Sedan kapade jag till toppen och botten av ekskivan, de blev 62 cm breda, därefter oljades de in. Då skivan är obehandlad oljade jag tre gånger på undersidan och fyra gånger på översidan (+ slipade med fint papper, då fibrerna reser sig lite efter varje oljning i början) Bilen visar skivorna obehandlade.

Borrade hål i toppen och kylen så tappkranen kom ner ordentligt. Det var inte helt enkelt att fästa min gamla tappkran när det var så små margnialer överallt, men efter en stund så fick jag till det.. (jo, det kanske vart en svordom eller två på vägen



Så, efter lite slit och släp står den nu på sin plats, det enda som återstår att fixa gasen, brygga en ny sats öl och polera kranen. Någon form av droppskydd behövs också så klart. Räknar även kallt med att det kan vara lite strul att få kranen att lira med lagom skum och så också
Mycket nöjd

