Klarning

Malt, humle, jäst, vatten, körsbär, tallkottar etc. - hur de kan blandas, processer, vad du har på G och vad du gjort

Moderatorer: martinb, Webbgrupp

Grindcrusher
Jästodlare
Jästodlare
Inlägg: 916
Blev medlem: söndag 2013-04-07 17:38
Ort: Gävle/Nailsworth
Kontakt:

Klarning

Inlägg av Grindcrusher »

Min senaste bitter ser ut att bli riktigt klar och fin. Klarast hittills. Den första jag bryggde kunde man inte se igenom för att den var så grumlig. Flera där emellan har varit relativt disiga.

Jag använder i princip alltid högflockulerande jäst och brygger alltid med Protafloc. Recepten på mina bitters har inte skiljt sig mycket. Mängden karamellmalt och humlegivorna.

Vad är det egentligen i processen som avgör om ölet blir klart eller inte? Eftersom jag haft så olika resultat?
ekstedt
Munk
Munk
Inlägg: 2946
Blev medlem: onsdag 2009-08-12 09:58
Ort: Göteborg
Kontakt:

Re: Klarning

Inlägg av ekstedt »

Den här artikeln tycker jag sammanfattar det hela bra (även om han glömde att nämna att humle kan bidra med tanniner och därmed grumla öl).

http://beersmith.com/blog/2008/03/26/6- ... ewed-beer/
Grindcrusher
Jästodlare
Jästodlare
Inlägg: 916
Blev medlem: söndag 2013-04-07 17:38
Ort: Gävle/Nailsworth
Kontakt:

Re: Klarning

Inlägg av Grindcrusher »

Kanonläsning. Tack!
Jimmy_bärs
Helmaltsbryggare
Helmaltsbryggare
Inlägg: 26
Blev medlem: tisdag 2013-09-17 21:50

Re: Klarning

Inlägg av Jimmy_bärs »

Jag brukar köra såhär:
Protafloc i koket vid 15 min kvar
Omtappning när jäsningen är klar - låt stå 4-5 dagar
Ställ jästunnan kallt(gärna nära 0) i 12 timmar
Blanda 1msk gelatin med 2dl vatten, värm till 65-70 grader. Vispa ner i vörten.
Låt stå 2-3 dygn till.
Tappa om till ny tunna utan att flytta runt jäskärlet med vörten.

Tappa på flaska =)

Detta har fungerat ypperligt för mig iaf.

Sent from my GT-I9295 using Tapatalk
Grindcrusher
Jästodlare
Jästodlare
Inlägg: 916
Blev medlem: söndag 2013-04-07 17:38
Ort: Gävle/Nailsworth
Kontakt:

Re: Klarning

Inlägg av Grindcrusher »

Tack för feedback. Jag vill inte använda Gelatin eftersom jag är vegetarian, men har förstått att det ska vara the shit för klarning. Jag misstänker att jag tidigare kan ha lakat med en del tanniner. Det har hittills inte smakat fel, men jag har varit nyfiken på varför vissa av dem varit klarare än andra när recepten i princip varit identiska.
Användarens profilbild
Goblintroll
Torrhumlare
Torrhumlare
Inlägg: 130
Blev medlem: söndag 2012-04-29 11:31

Klarning

Inlägg av Goblintroll »

På humle.se säljer dom ett agar agar pulver som skall funka som klarningsmedel. Det är baserat på alger om jag minns rätt. Så det är vegetariskt. Jag har köpt men inte provat än.

//Jonas



Sent from my iPhone using Tapatalk
Beer, so much more than just a breakfast drink.
Användarens profilbild
Kenneth
Jästodlare
Jästodlare
Inlägg: 923
Blev medlem: tisdag 2007-01-02 10:28
Ort: Stenhamra

Re: Klarning

Inlägg av Kenneth »

Finns en del om grumlighet här
http://www.shbf.se/wiki/index.php/Fels%C3%B6kning
Se sista avdelningen om just grumlighet i öl och vad man ska tänka på.

En sak som man kanske inte tänker på är att inte överdosera Protafloc.

Lite lustigt att ni tar upp Agar Agar som alternativ till gelatin.
Agar Agar är gjort på rödalger som innehåller karragenan som aktivt ämne, precis som Irish Moss/Protafloc.
Så det borde fungera med att blanda upp protafloc och vatten och tillsätta efter jäsningen pss som man gör med gelatin (eller Agar Agar).
Jag har dock inte provat det själv.
Härliga tider, strålande tider :)
Användarens profilbild
assistredo
Maltrostare
Maltrostare
Inlägg: 1483
Blev medlem: torsdag 2007-01-04 21:50
Ort: Linköping

Re: Klarning

Inlägg av assistredo »

Lite kemi här - gelatin är positivt laddad och drar därför till sig negativt laddade partiklar såsom polyfenoler (tanniner) samt jäst. Karragen är negativt laddad och funkar på dis som orsakas av proteiner och positivt laddade protein- tanninkomplex.

Gelatin kan användas i kombination med kiselsol som drar till sig proteiner genom adsorbtion (ej att förväxla med absorbtion).

M.a.o. protafloc i koket ersätter inte utan kompletterar eventuell gelatin efter jäsningen.
Björn Petersson
Lindh
Maltrostare
Maltrostare
Inlägg: 1461
Blev medlem: tisdag 2012-08-28 15:59

Re: Klarning

Inlägg av Lindh »

Jag läste detta i BYO häromdagen och tyckte det var intressant läsning. Jag har precis bytt ut Isinglass mot Gelatin men ska ge glassen ett försök till tror jag.
Bilagor
klarning.jpg
mankan
Torrhumlare
Torrhumlare
Inlägg: 110
Blev medlem: söndag 2011-10-30 13:22

Re: Klarning

Inlägg av mankan »

Gillar skarpt att de har med "Patience" som klarningsmedel :D
Wessfeldt
Torrhumlare
Torrhumlare
Inlägg: 124
Blev medlem: söndag 2012-10-14 22:06

Re: Klarning

Inlägg av Wessfeldt »

mankan skrev:Gillar skarpt att de har med "Patience" som klarningsmedel :D
Hehe det är det enda jag använder.


Web: http://www.facebook.com/wessfeldts
ekstedt
Munk
Munk
Inlägg: 2946
Blev medlem: onsdag 2009-08-12 09:58
Ort: Göteborg
Kontakt:

Re: Klarning

Inlägg av ekstedt »

mankan skrev:Gillar skarpt att de har med "Patience" som klarningsmedel :D
Undrar varför det inte biter på polyfenoler?
Lindh
Maltrostare
Maltrostare
Inlägg: 1461
Blev medlem: tisdag 2012-08-28 15:59

Re: Klarning

Inlägg av Lindh »

Jag har läst på en del om isinglass och varför mina tester med det inte fungerat så bra. Det har tydligen väldigt kort hållbarhet, ca 4 veckor till denaturering, och så måste förvaras i kylskåp vilket inte alla butiker gör. Relativt dyrt jämfört med gelatin är det också så jag tror jag håller mig till gelatin framöver.
Barrett
Torrhumlare
Torrhumlare
Inlägg: 61
Blev medlem: måndag 2015-01-12 17:15

Re: Klarning

Inlägg av Barrett »

Bryggde min 4:e öl igår och fick till en otroligt klar och vacker vört. Mina tre tidigare försök (var av två är färdiga) har vörten varit relativt grumlig, men ölen har med mina mått blivit godkänd på den punkten. Inte helt klara, men dock bara måttligt grumliga.

Denna gång använder jag wlp570 vilket när jag söker runt verkar vara väldigt låg flockerande. Efter som jag blev lite smått kär i min vört skulle jag ju gärna se att den inte blir totalt "förstörd" av jästgrums.
Vad jag kan läsa i första hand på amerikanska forum så verkar gelatin och kallkrasch ha liten eller ingen effekt.

Någon som har god erfarenhet från wlp570 och andra lågflockerande jästsorter och har några bra tips för att få ölen så klar som möjlig?

Ölen ska f.ö. tappas på flaska.
Bilagor
FullSizeRender.jpg
Användarens profilbild
Patrik-b
RIMS-byggare
RIMS-byggare
Inlägg: 426
Blev medlem: fredag 2013-10-25 08:43

Klarning

Inlägg av Patrik-b »

Klarheten på vörten tror jag inte har någon korrelation mot hur klar ölen blir. Flera tester som rätt kända bryggare har visat på motsatsen. Att mycket trub ner i hinken gav ett klarare öl. Men visst, olika jäster flockar olika men en rejäl kallkrasch och tid brukar lösa problemet.
Skriv svar