Virgin all graiin

Saker som är bra, var man köper eller hur man bygger

Moderatorer: martinb, Staffan Ulfberg, Webbgrupp

LagerKing
Torrhumlare
Torrhumlare
Inlägg: 102
Blev medlem: tisdag 2012-09-18 17:23
Ort: Kalmar

Virgin all graiin

Inlägg av LagerKing »

Såååå, nu till det nästa,,,,, jag skall precis som Scaryeyes gör den bästa lagern, no probs, samt att jag skall precentera den offentligt 2014, på fat och alllt:-) (SM)

På lördag så brygger jag min första All Grain Ever,,,,,, eller,,,,för att förtydliga,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,min första öl NÅNSIIN.

MEH,, skalll du då inte börja med x och sen gå till x*2, och när du kan det så kan du gå till x*3, ,,,,,,,,ooooooooch sen kanske allgrain?????

EHHHHH, nä va fö då?????????, Börja utan kunskap(som man kan kan få på nätet) med dålig utrustning(som alla andra) och sen stega sig genom misslyckanden,,,,,,,,,(Funkar nog för vissa, och rådet är HELT OK til de som inte läst på när de frågar)

Men som ni förstår så börjar jag min premiäröl med en Califonia Commomon (all grain) på lördag förmiddag. Skall bli kul att se hur all man läst stämmer med verkligheten;-)
Som ni förstår så kommer det en del frågor framöver om det behövs, dock inte; hur mycket soceker behöver jag till att,,,,,, eller, hur mycket/många, osv av det jag LÄTT kan finna i med FAQ.
Men hoppas på en trevlig respons mellan medlemmar.

Med vänliga hälsningar
LagerKing/ Mikael Hjort

(Well well, på lördag börjar resan med en California Common, och jag återkommer med resultat på utrustningen här och med recept chatt om nån vill på receptdelen.)