Hej igår kokade jag igång en sats belgisk tripel som var tänkt att avnjutas i jul, problemet är dock jäsningen!
Jag beställde hem ett gäng med ingredienser från humlegården och bland annat slängde jag med en wyeast Belgian abbey II(1726) dum som jag var köpte jag en 4-12mån och beställde när jag var bortrest i några dagar, jästen har alltså fått ligga några dagar på postkontoret i rumstemp.
Igår på förmiddagen smackade jag påsen och väntade på att den skulle svälla, jag började även koka ihop övriga ingredienser och det gick finemang och jag fick en sats med 12L vört med OG 10.77 som förutspått i beersmith. När vörten var avkyld och jästen skulle hällas i hade inte wyeast-påsen svällt något nämnvärt men jag kunde ju inte göra något annat än att hälla i den i tunnan som den var. Nu är jag ju dock som ni kanske förstått nervös som fan då det inte har märkts en tillstymmelse till jäsning i tunnan efter ca 20h
Är jag bara för ivrig och allt kommer gå bra, jorden går inte under den här gången heller? Eller är det bara att hälla ut vörten och börja om igen?
Den enda jäst jag har hemma nu är en Safale US-05 samt en liten påse coopers öljäst är det värt att prova att hälla i Safalen om inte jäsningen kommer igång eller ska jag försöka få tag i ny flytande jäst?
Tillverkningsdatum på Wyeast-förpakningen var 110404 dvs ca 4mån gammal.
Wyeast jäser ej!
Moderatorer: martinb, Webbgrupp
Kategoriregler
Innan du startar en ny tråd i denna kategori ska du ha läst Info-meddelandet som berättar vad som hör hemma under Nybryggarhjälp.
Innan du startar en ny tråd i denna kategori ska du ha läst Info-meddelandet som berättar vad som hör hemma under Nybryggarhjälp.
Re: Wyeast jäser ej!
Verkar som jorden inte går under! Nu bubblar det på som bara den! Hemskt att vara så nojig hela tiden!
Re: Wyeast jäser ej!
Allt under 48 timmar är helt normalt. Så länge det inte är en extremt stark vört så är jäst väldigt pålitlig, men inte alltid så startsnabb.
