Förkultur..

Stöd till dem som just har börjat eller vill börja brygga

Moderatorer: martinb, Webbgrupp

Kategoriregler
Innan du startar en ny tråd i denna kategori ska du ha läst Info-meddelandet som berättar vad som hör hemma under Nybryggarhjälp.
Ola Palm
Satsbryggare
Satsbryggare
Inlägg: 7
Blev medlem: måndag 2010-07-19 10:00
Ort: Växjö

Förkultur..

Inlägg av Ola Palm »

Hej. Jag är helt ny på det här med ölbryggning, men jag älskar öl och gillar att göra saker själv från grunden så de ska nog gå bra.

min tanke var att brygga från grunden, så jag köte hem Malt, jäst och humle men hittade inte någon stor kastrull, så under tiden jag letar tänkte jag sätta en sats av Coopers Lager mest för att se om den blev så dålig som jag minns att den blev för ca 15-20 år sedan när man mer sökte efter något ölliknande att dricka på helgen.

Sagt och gjort.

Efter någon dag så verkar det som att satsen sluta att jäsa, ev så är det inte tätt i jäskärlet, det var tryck i tunnan, men väldigt väldigt dålig aktivitet hydrometern visar 1,03 istället för 1,04 vid start.
Jag tömmer då över allt utom bottensats till ny tunna och tillsätter ett paket Safale US-05 istället. Efter deta så är det åter full aktivitet i den nya jästunnan.

Det har nu gått ca en vecka och det är åter lugnt i tunnan. Nu har jag en stor kastrull och skulle om ca 2-3 veckor vilja köra igång med maltbryggandet.

Så till frågan.
Min tänkta jäst gick ju åt till att, vad jag tror rädda Coopers-bryggden. Kan man nu göra en mini-vört på basmalteten och ta bottensatsen från tunnan där nu Coopers verkar ha jäst ut för att göra en förkultur och använda denna, om säg 3 veckor från idag? Eller ska man köpa nytt paket jöst.
Flasktmmaren
Helmaltsbryggare
Helmaltsbryggare
Inlägg: 25
Blev medlem: torsdag 2010-07-01 09:30

Re: Förkultur..

Inlägg av Flasktmmaren »

.
Senast redigerad av Flasktmmaren den tisdag 2010-08-17 13:48, redigerad totalt 1 gång.
gedman
Hembryggarens redaktion
Inlägg: 556
Blev medlem: söndag 2009-04-19 22:13
Ort: Gnesta

Re: Förkultur..

Inlägg av gedman »

Varje gång jag ställer mig själv den frågan kommer jag alltid fram till samma slutsats: Jag tillbringar ungefär 10 timmar med bryggning, omtappning, flasktappning och så vidare, för att göra 20 liter öl. Jag köper ingredienser för ungefär 100 kronor till 20 liter öl. Utrustningen kostar fortfarande mer än 100 kronor per 20 liter öl om jag slår ut det på alla liter jag gjort.

Är det då värt 27 kronor att riskera att jästen inte är tipptopp?

Jag svarar alltid nej.
Ola Palm
Satsbryggare
Satsbryggare
Inlägg: 7
Blev medlem: måndag 2010-07-19 10:00
Ort: Växjö

Re: Förkultur..

Inlägg av Ola Palm »

Ny jäst beställd.
Yrmff
Satsbryggare
Satsbryggare
Inlägg: 7
Blev medlem: lördag 2009-10-03 20:20

Re: Förkultur..

Inlägg av Yrmff »

Jag har återanvänt samma jäst som mest 4ggr på raken utan nåt missöde och vid ett flertal tillfällen 2-3 ggr och då även mellanlagrat slurry i kyl som mest 3-4 veckor. Har även läst om
folk som kört samma jäst i åratal utan missöden.
I de fall jag har använt de billigare us05,nottingham eller likn. är det (nästan) undantagslöst ny jäst som använts.
mvh H
gedman
Hembryggarens redaktion
Inlägg: 556
Blev medlem: söndag 2009-04-19 22:13
Ort: Gnesta

Re: Förkultur..

Inlägg av gedman »

Alltså, att använda väl tvättad jäst från en lyckad brygd ska man inte tveka inför om man litar på sin renlighet. Att köra en eller två gånger direkt på en sekundärkaka ser jag nästan som mindre risk än att använda en ny flytande jäst. Det är de där gångerna som det finns tveksamheter som jag tycker man ska undvika. Jäst från brygder som inte jäste ut bra eller som smakade illa, som stått lite för länge på primär eller som fått vila i kylen en månad i brist på bryggdagar - där går jag alltid på det säkra före det osäkra och beställer en ny fräsch.

Här var det ju faktiskt en blandning av två jäster i en brygd som inte jäst på enligt plan. Att det dessutom handlar om ett paket torrjäst på 27 kronor tycker jag gör att det inte ens är värt att fundera över...
Yrmff
Satsbryggare
Satsbryggare
Inlägg: 7
Blev medlem: lördag 2009-10-03 20:20

Re: Förkultur..

Inlägg av Yrmff »

Ja!! Gedman naturligtvis håller jag med dig, jag skulle aldrig använda jäst från en misslyckad jäsning :) mitt inlägg handlar snarare om att man inte ska vara rädd för att använda lyckad jäst flera gånger på raken, nåt som du förtydligade bra (och som jag kanske inte fick fram).
Jag har även använt jäst/slurry i olika faser av jäsande vört/kaka och även detta med gott resultat (både botten och toppskördad). så det verkar vara som du säger RENLIGHET = prio nr1.
Jag har däremot inte hitintills gjort någon förkultur (mest beroende på mina/tantens oregelbundna arbetstider) p.g.a dålig framförhållning. Det sägs vara ett gott skydd mot misslyckade brygder (där jästen är boven i dramat) eftersom man då skall smaka av förkultuten för att avgöra om det går att brygga på..
Efter några brygder (nu ca 50) så kan jag bara konstatera att.
Brygga öl är roligt...
Brygga öl är lätt......
Brygga god öl är lätt.....
Brygga samma goda öl flera gånger är inte lika lätt... =referens
Brygga en godare öl än den som du har som din referens är nästan omöjligt.... ( som tur är finns det många sorter att förkovra sig i & kom ihåg att till&med lumpen blir kul efter ett tag)
Att när man börjar fördjupa sig i vatten,jäst,humle,malt, och inte minst utrustning så är det fortfarande föhållandevis "lätt" men vetenskapen börjar att smyga sig på och det är fortfarade förbannat roligt....

Mvh H
Skriv svar