Jonte skrev:När och var lämnar man in flaskor till domartävlingen om man bor i Göteborg? Och hur många flaskor?
Verkar inte helt säkert att vi i Göteborg har någon som kan fixa att skicka pall längre, så eventuellt får man lösa det genom att posta in dem själv.
Är det någon som jobbar på ett ställe där man kan få hjälp att skicka en pall med backar och öl så får man gärna höra av sig snarast.
Jan Segerström skrev:Det brukar vara 3 klasser. Underjäst, överjäst och specialöl.
Jo nu är det klart att det blir det också. Men någon eventuell specifikation av högsta alkoholstyrka har inte (ännu inte?) angetts. Dessutom ska varje bryggare själv avgöra om vederbörandes öl är ett specialöl eller inte. Lite mer avgränsat tycker nog jag att det ska vara. En högsta alkoholstyrka för respektive av de två första var väl bra.
Vi får väl inte glömma att från början en klass i Folkets Val blev tre bl.a. på grund av att de mindre alkoholstarka kom i underläge.
Har kollat lite på SM-filmerna från förra året och noterar att flera verkar ha lysande tappkranar och såg t.om. en datorskärm i ett hörn. Kommer det finnas möjlighet att få tillgång till ett eluttag under SM?
firelight skrev:Har kollat lite på SM-filmerna från förra året och noterar att flera verkar ha lysande tappkranar och såg t.om. en datorskärm i ett hörn. Kommer det finnas möjlighet att få tillgång till ett eluttag under SM?
Det finns ett par eluttag i den hall där vi kommer att vara, men frågan är om de är planerade att användas till något speciellt samt om du får tag på en plats att stå på i närheten av ett av dem.
Gissar på att chansen att stå nära ett uttag ökar om du är där tidigt och väljer plats.
I vilket fall skulle jag råda dig att ta med egen förlängningssladd/grendosa för säkerhets skull.
assistredo skrev:Jo nu är det klart att det blir det också. Men någon eventuell specifikation av högsta alkoholstyrka har inte (ännu inte?) angetts. Dessutom ska varje bryggare själv avgöra om vederbörandes öl är ett specialöl eller inte. Lite mer avgränsat tycker nog jag att det ska vara. En högsta alkoholstyrka för respektive av de två första var väl bra.
Det är de lokala arrangöererna av SM som bestämmer vilka klasser som finns i folkets val. Så om de vill
att det skall finnas en alkoholgräns så kan de bestämma det. Det kan ju vara bra ju snarare det sker så klart.
Annars kan det vara spännande att helt låta bryggarna bestämma om de känner att det är mer taktiskt att kalla en öl specialöl
eller inte. Kan nog vålla en del diskussion det också.
gedman skrev:Finns det någon som helst info från i år om domartävlingen? Framförallt inlämningsdagar mm börjar ju bli intressant.
Brukar väl vara 2 veckor innan varje år.
Alltså att man i Stockholm kan lämna in helgen vecka 14, samt att det man postar från övriga Sverige skall vara framme före denna helg.
Men det har nog inte kommit upp någon info ännu nej, står ev med i Hembryggaren #1 då den kommer, kan jag tänka mig.
Resa, boende, tid och inträde.
Det senare kostar ca 200-300:- beroende på medlemskap eller inte och om man ställer upp i folkets val - då ingår provningsglas och en massa trevliga personer, hembryggda alster och en massa trevligt folk (de senare får du leva med, vare sig du vill eller ej :-).
Det senare avgör du ju helt själv om du vill ställa upp på. Det är just det alla andra gör, ställer upp med sina brygder i folkets val för att alla andra skall få prova. Utan alla dessa utställare/utskänkare av öl så stannar ju den härliga/bästa delen av SM upp - men givetvis är ju publiken viktig för att det hela skall fortsätta. Så att bara komma dit är ju ett bra sätt att dra sitt lilla strå till stacken, man måste ju börja någonstans. Själv hade jag heller inget med mig på mitt första SM jag var på och jag tror nog det är bra, så man slipper ha fokus på det med och kan ägna sig helt och hållet på att bara vara besökare.
Inträdet är ju till för att bekosta lokalhyra, hyra av stolar/bord, scen, ljud, provningsglas etc. och jag kan lova att det kostar en hel del pengar att genomföra evenemanget - bara en dagshyra för en lämplig lokal kostar en förmögenhet (30'-60 000:-).
Så alla är ytterst välkomna, oberoende med eller utan öl och med eller utan medlemskap i SHBF.
// Kim
Får man bjuda på öl som man inte ämnar att delta med i folkets val men deltar i domartävlingen med?
Vi har några brygder som vi kommer skicka in till domartävlingen men inte har tillräckligt av för att delta i folkets val med, kanske 1-1,5 liter. Vi hade velat bjuda på dessa mest för att vi vill få mer feedback och kommentarer på det vi producerar. Får man göra detta eller måste all öl som man erbjuder vara registrerade för folkets val?
Visst går det att anmäla dem till FV men det känns lite "onödigt" då bara ett fåtal kommer få möjligheten att smaka på produkterna.