Syrlighet/Dextriner

Malt, humle, jäst, vatten, körsbär, tallkottar etc. - hur de kan blandas, processer, vad du har på G och vad du gjort

Moderatorer: martinb, Webbgrupp

Användarens profilbild
bohumle
RIMS-byggare
RIMS-byggare
Inlägg: 431
Blev medlem: torsdag 2007-01-04 21:50

Syrlighet/Dextriner

Inlägg av bohumle »

Hej

Jag har en undring angående Stout bryggning. Dom kan ju ibland bli lite "syrliga". Det kan ju fixas med lite salter. Nu är jag själv inte någon "saltman" samt tycker det är lite jobbigt att räkna med joner och hur det funkar. Jag vill ha en lättare väg. Det måste det nu finnas med Internet?

Jag läste ett inlägg av, jag tor det var Kjell, är inte säker, att man kan pytsa i den sk. "brända malten ca 30 min, det kan även ha varit senare ,i mäskningen.

Jag testade det i min senaste Stout som i och för sig var en s.k. Amerikansk, med smak, samt arom humle.''

I dag så tappade jag min "American stout" på flaska, en mycket till liten syrlighet fanns. Tack Kjell, det funkar.

Nu till Dextrinerna:

Jag fick tyvärr en väldigt hög utjäsning på min Stout. OG 52 FG 5. Ja jag vet, den är inte infekterad! När jag läste igenom brygg protokoll. så märkte jag att snitt tempen under mäskningen låg ner emot 64 c. Det kan ju förklara mitt låga FG.

Maltkompositionen var ca 87 % basmalt samt resten Rostat korn, Carafa 1, crystalmalt, samt 1 % caraamber.

Humlen

Eftersom det skulle va en American Stout, även smak samt ordentlig arom.

Ölet smakar väldigt gott även om det verkar vara lite tunnt innan kolsyran kommer.

Frågan är egentligen den: Om jag vill av någon anledning ha en låg försockrings rast som ger ett tunnt öl, kan jag då kompensera det med ett hög dextrin malt komposition = rostat korn, mörk caramell malt. Om i så fall vilken temp skall jag ligga på i försockringsrasten?

Bo
Användarens profilbild
Bosse Bergenståhl
Vattenbehandlare
Vattenbehandlare
Inlägg: 402
Blev medlem: onsdag 2006-10-25 00:31
Ort: Torna Hällestad, Skåne

Re: Syrlighet/Dextriner

Inlägg av Bosse Bergenståhl »

Mörk karamellmalt ger väl mörkt skum? Inte så kul i en stout. Vill du göra den fylligare är väl dextrinmalt rätt melodi? Då får man också lättare ett fint skum.

Enligt en fin artikel för några år sedan i Hembryggaren brukade man väl ibland förr först sura mäsken, alltså vildjäsa den en dag eller så för att få lägre pH. Borde vara lättare att göra under kontrollerade former med surmalt, sauermalt? Någon som provat? Sett recept?
malt är gott
Skriv svar