Hej
Har lite bekymmer med att räkna på abv. Efter en tämligen sockerstinn Barley-bryggning så klockade vi in en OG på 1.200. Allt bra så, strävan var att få ut en duktigt söt grund. Till detta använde vi Lallemand Nottingham Ale och som väntat så hade jästen en härlig fest! Det bubblade som ett kärnkraftverk i över två veckor! Nu till problemet. När vi kollar FG så får vi ett värde på 1.030 och det låter ju helt okej. Men alla verktyg för att räkna om Gravity till abv går i spinn av inmatningen och vi landar på över 24%abv vilket rimligen inte ska stämma med en jäst som inte har en högre tolerans än 14%.
Så, har någon en bra idé på hur man kan räkna på abv? Eller tänker vi helt enkelt knas på något sätt?
Tack på förhand!
Skyhögt OG - räkna abv
Moderatorer: martinb, Webbgrupp
Kategoriregler
Innan du startar en ny tråd i denna kategori ska du ha läst Info-meddelandet som berättar vad som hör hemma under Nybryggarhjälp.
Innan du startar en ny tråd i denna kategori ska du ha läst Info-meddelandet som berättar vad som hör hemma under Nybryggarhjälp.
Re: Skyhögt OG - räkna abv
Om det är mycket enkla sockerarter i kanske jästen verkligen klarade sig långt över sin angivna tolerans. Men jag tippar ändå på ett mätfel någonstans eftersom det borde röra sig om det dubbla i det här fallet. Kanske var vörten inte blandad ordentligt när ni tog prov på OG?
Re: Skyhögt OG - räkna abv
Kan det vara så att ni i själva verket hade OG 1,120? Det går ju inte ens att mäta SG 1,200 med en normal hydrometer, utan man tvingas späda först och räkna om efteråt.
I så fall hamnar ni på c:a 13 % ABV, vilket är mer rimligt.
I så fall hamnar ni på c:a 13 % ABV, vilket är mer rimligt.
