Sida 1 av 1
vatten
Postat: tisdag 2011-05-17 15:24
av Åsundensbryggeri
Jag hade tänkt brygga 200 liter och då undrar jag om jag kan använda varmvatten att värma upp till 80 grader för att mäska in i istället för kallvatten spar ju lite tid.
Re: vatten
Postat: tisdag 2011-05-17 16:08
av ekstedt
niklasryd skrev:Jag hade tänkt brygga 200 liter och då undrar jag om jag kan använda varmvatten att värma upp till 80 grader för att mäska in i istället för kallvatten spar ju lite tid.
Varmvatten har väl sämre kvalitet, så det är nog ingen bra idé.
Re: vatten
Postat: tisdag 2011-05-17 16:27
av jrm
Jag tror inte att vattenkvaliteten är sämre på ett sätt så att man blir sjuk av ölet efteråt, vörten ska ju trotts allt kokas bra länge... Däremot fäller vissa salter/mineral ut vid uppvärmning så om ditt varmvatten har stått i en varmvattenberedare en längre tid kommer dit mäskvatten möjligen att ha en annan vattenprofil än du är van vid, men det går säkert att kompensera för.
Re: vatten
Postat: tisdag 2011-05-17 19:48
av Åsundensbryggeri
Nej jag har fjärrvärme så det värms upp när jag använder det skulle jag tro.
Re: vatten
Postat: tisdag 2011-05-17 21:51
av fredrik.stahl
Ja, med fjärrvärme så är det ju bara vattnet i ledningarna som blir stående, och det inte särskilt länge om du använder kranen du tar varmvattnet från regelbundet. Jag brukar göra så sedan jag installerade fjärrvärme för ett par år sen.