Sida 1 av 1
Gårdsbutik
Postat: måndag 2017-03-13 12:32
av pettersson80
Hej på er go vänner.
Jag har en fråga som i första hand vänder sig till föreningen och kanske speciellt till styrelsen.
Jag är stor vän av konceptet gårdsbutik, men jag är medveten om att gällande lagstiftning gör det omöjligt när det kommer att öl och andra alkoholhaltiga drycker.
Nu till själva frågan: Lobbar föreningen för att förändra lagstiftningen eller görs bedömningen att det inte handlar om "hembryggning" om det förekommer handel?
Det är alltså inte en fråga hurvida det är bra eller dåligt med gårdsbutik/gårdsförsäljning, utan mer hur föreningen SHBF ser och eventuellt agerar på frågan.
Mvh Håkan Pettersson
Skickat från min SM-G920F via Tapatalk
Re: Gårdsbutik
Postat: måndag 2017-03-13 13:09
av skyking
Är det inte mer en fråga för branchorganisationerna? Hembryggarföreningen skall ju verka för just hembryggning och däri ingår ju inte försäljning. Att endel av hembryggarna även är kommerciella bryggare ändrar ju inte detta. Man får anta att de i så fall är med i både hembryggarföreningen och någon branchorganisation...
Re: Gårdsbutik
Postat: måndag 2017-03-13 13:12
av Andreashaggstrom
Lobbandet för gårdsförsäljning låter spontant som att det är mer något som Svenska Ölfrämjandet lär syssla med.
http://www.svenskaolframjandet.se/
Men försäljning av hembryggt lär ju inte hända, eftersom det per automatik blir kommersiellt direkt man säljer?
Re: Gårdsbutik
Postat: måndag 2017-03-13 14:19
av pettersson80
Försäljning kan ju också bedrivas på hobby nivå. Inser att även här finns hinder i gällande lagstiftning...
Men det är alltså inte en fråga hurvida ni/vi/jag tycker att det är en bra ide med gårdsbutik.
Det är en fråga hurvida föreningen ställer sig i frågan.
Skickat från min SM-G920F via Tapatalk
Re: Gårdsbutik
Postat: måndag 2017-03-13 14:40
av skyking
Tycker som sagt det ligger inte i föreningens verksamhetsområde att ställa sig i frågan.
Frågan om hobby-försäljning tycker jag heller inte är en fråga. Som hembryggare tycker jag nog inte det är något större problem att jag inte får sälja mina öl. Dock är ju frågan ifall det är att kalla försäljning ifall man får in "finansiering" till sin hobby från vänner som dricker av ölet?
Jag tycker man i så fall bör fokusera på frågor som är viktiga för just hembryggare. Vet inte hur aktuellt det är nu, men en fråga som drivits innan är ju möjligheten att brygga utanför hemmet. Som jag tolkar det är det OK sålänge jäsningen sker i hemmet, men man kan ju tänka sig att hembryggarföreningar kanske vill kunna hålla till i en lokal där man kan både brygga och jäsa ölet.
Re: Gårdsbutik
Postat: måndag 2017-03-13 14:40
av Falkens
Re: Gårdsbutik
Postat: måndag 2017-03-13 16:09
av Janne gnoff Berglund
Senast detta var upp för diskussion vad jag kommer ihåg runt 2006-2008 eller så kom man fram till att föreningen inte skall driva frågor som inte relaterar till hembryggning.
Re: Gårdsbutik
Postat: måndag 2017-03-13 19:13
av pettersson80
Janne gnoff Berglund skrev:Senast detta var upp för diskussion vad jag kommer ihåg runt 2006-2008 eller så kom man fram till att föreningen inte skall driva frågor som inte relaterar till hembryggning.
Tack det var svar på frågan.
Skickat från min SM-G920F via Tapatalk