Sida 1 av 1
Vågar man flytta ölen?
Postat: måndag 2017-01-16 15:17
av lesonen
Tjo.
Vågar man transportera jäsande öl i bil?
Eller är det för stor risk att man drar upp skit från botten och eller liknande?
Skickat från min E5823 via Tapatalk
Re: Vågar man flytta ölen?
Postat: måndag 2017-01-16 15:27
av Bee
Klart du kan, det som rörs upp kommer ju lägga sig igen.
Eventuellt skulle det kunna bli lite baksug i jäsröret om det skumpar jättemycket, men det är inget jag skulle oroa mig för. Jästen producerar ju koldioxid kontinuerligt.
Re: Vågar man flytta ölen?
Postat: måndag 2017-01-16 16:46
av skyking
Jo, med några brasklappar:
Först och främst så när det gäller all transport så skall man ta hänsyn till sin last när man kör och dessutom ha den lämpligt lastad. Att köra på två hjul kan göra det kladdigt i bilen.
För det andra så beroende på hur pass det jäser så kan det uppstå baksug i jäsröret. Det du skall ha i åtanke när det gäller det så skall du inte ha något i jäsröret som du inte kan acceptera i ölet (det kanske du skall undvika ändå).
Kör du öppen jäsning så kan det skvalpa över kanten.
Om du brygger många hektoliter kan det bli för mycket last för bilen. Dessutom så kan du ju få mycket koldioxid i bilen vilket kan påverka din körförmåga. Det kan också påverka hanteringen av bilen.
Re: Vågar man flytta ölen?
Postat: tisdag 2017-01-17 00:04
av lesonen
Hehe. Tack för svar
Skickat från min E5823 via Tapatalk
Re: Vågar man flytta ölen?
Postat: måndag 2017-01-23 22:02
av fredrik.stahl
Töm jäsröret och stoppa i en bomullstuss istället.