Jäskärl

Saker som är bra, var man köper eller hur man bygger

Moderatorer: martinb, Staffan Ulfberg, Webbgrupp

peterg
Vattenbehandlare
Vattenbehandlare
Inlägg: 206
Blev medlem: fredag 2016-10-28 19:45
Ort: Stockholm

Jäskärl

Inlägg av peterg »

Jag har en idé hur man kan göra ett mindre rostfritt jäskärl till överkomligt pris. Ikea har ett kärl på 15 liter http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/00361978/ som kostar 379kr. Packning mellan lock och kärl behövs och den borde gå att göra med en silikonslang som delas på längden och sedan sammanfogas med silikon. Finns på Humlegården https://shop.humle.se/utrustning/slang/ ... -8-x-12-mm och kostar runt 70kr för 1,1 meter. Tappventil från Biltema http://www.biltema.se/sv/Bygg/VVS/Venti ... 000030576/ kostar runt 80kr. Då är kostnaden ca 450kr och för att få fast locket behövs snäpplås eller dylikt.

Eugen Wiberger i Gbg https://www.wiberger.se/templates/el1035-800.htm har ett snäppe som för 4 st kostar 150kr sedan tillkommer frakt. Dessa måste svetsas fast och jag har ingen aning om kostnad för detta men den kan inte vara jättestor om man låter göra flera samtidigt, kanske 150kr. Då slutar den totala kostnaden kanske på 800kr/st.

En variant är att strunta i snäpplås och bara ha ett spännband eller det finns säkert andra effektiva lösningar. Synpunkter. Någon som är intresserad? Jag bor i Sthlm.
Användarens profilbild
Bee
Munk
Munk
Inlägg: 3035
Blev medlem: söndag 2012-06-03 21:30
Ort: Stockholm - Åkersberga

Re: Jäskärl

Inlägg av Bee »

Innovativt.
Man kan skippa tappkran och använda hävert också. Om man inte vill borra och hålla på.
Det kanske bara räcker med en tyngd på locket också.
peterg
Vattenbehandlare
Vattenbehandlare
Inlägg: 206
Blev medlem: fredag 2016-10-28 19:45
Ort: Stockholm

Re: Jäskärl

Inlägg av peterg »

Ja, absolut. Man börjar med kärl plus packning, ca 450kr, och sedan kan man plocka på övriga delar senare om man känner för det. Någon som har gjort en packning av en silikonslang?
Användarens profilbild
Pilsnerkokaren
Maltrostare
Maltrostare
Inlägg: 1481
Blev medlem: tisdag 2014-05-13 14:59

Re: Jäskärl

Inlägg av Pilsnerkokaren »

Jepp.
Jag slitsade upp en silikonslang en gång som jag sen trädde på en grytkant. Tror inte att du behöver limma ihop den, jag gjorde det inte och det funkade bra. Ha bara lite för lång slang mot omkretsen på grytan så funkar det.
Locket låste jag sen med ett spännband igenom handtagen på grytan, mer behövs inte om du ska ha ett jäsrör monterat.
Hebbe
Torrhumlare
Torrhumlare
Inlägg: 77
Blev medlem: tisdag 2015-01-13 14:31
Ort: Lerum

Re: Jäskärl

Inlägg av Hebbe »

Kul idé. Nästan så man börjar snegla på sin gamla biltemakastrull.. :P
Skriv svar