Ska ge mig på att filtrera tänkte jag. Har ett filterhus som jag tänkte koppla mellan två fat och trycka över öl från det en till det andra. Faten fyller jag med vatten först och trycker ur så jag vet att det inte finns något syre i dem. Men hur ska jag göra med filtret?
Ska jag blåsa igenom filtersystemet med kolsyra helt enkelt eller ska jag skölja det med starsan? Ska filtret också sköljas med starsan?
Min tanke är att koppla på hela filterkitet på ena starsanfyllda fatet och trycka vätskan genom filtret tills vätskan är slut och på så sätt veta att filtret och filterhuset inte innehåller något syre. Det borde vara safe tycker jag men då återkommer jag till frågan, bör man blöta ner filtret med starsan?
Och japp! Innan någon anitfilter-bryggare tipsar om att jag ska köra protafloc och kallkrascha med gelatin. Japp! Jag ska filtrera.
/// M
Skickat från min iPhone med Tapatalk

