jäsning klar, tid för jästen att sjunka innan tappning?

Stöd till dem som just har börjat eller vill börja brygga

Moderatorer: martinb, Webbgrupp

Kategoriregler
Innan du startar en ny tråd i denna kategori ska du ha läst Info-meddelandet som berättar vad som hör hemma under Nybryggarhjälp.
emerain
Nybryggare
Nybryggare
Inlägg: 2
Blev medlem: onsdag 2010-03-24 11:27

jäsning klar, tid för jästen att sjunka innan tappning?

Inlägg av emerain »

Hej
Nu verkar mitt första försök på att brygga öl ha jäst klart. (Det är en coopers Draught som jag fått av min far). Det bubblar nästan inte alls i jäsröret, tog tid under en timme och det snittade på runt 4-6 minuter mellan varje bubbling, minst! det tog en kvart mellan två bubblor en gång. Ölet hade då jäst i ca 6 dagar i 24 grader Celsius (rumstemperatur i mitt hem. antingen det eller 10 grader i förrådet).
Jag har lyft upp det på en stol i garderoben så den nu är tillräckligt högt för att kunna häverta över till jäskärl 2 innan flasktappningen.

men, hur länge bör jag vänta innan jag tappar på flaska? jag lyfte upp i måndags, tror ni jag hinner tappa det på flaska innan jag reser bort i ca 2 veckor på onsdag nästa vecka?