Omräkningsfaktor mellan kottar och pellets

Stöd till dem som just har börjat eller vill börja brygga

Moderatorer: martinb, Webbgrupp

Kategoriregler
Innan du startar en ny tråd i denna kategori ska du ha läst Info-meddelandet som berättar vad som hör hemma under Nybryggarhjälp.
Anders A
Nybryggare
Nybryggare
Inlägg: 2
Blev medlem: onsdag 2007-06-20 15:21
Ort: åre

Omräkningsfaktor mellan kottar och pellets

Inlägg av Anders A »

Hej
Är det någon som vet vilken omräkningsfaktor jag skall använda om jag vill ha samma BU men byter från kottar till pellets?
Användarens profilbild
Kim
Vattenbehandlare
Vattenbehandlare
Inlägg: 395
Blev medlem: tisdag 2006-10-24 16:55
Ort: Sölvesborg

Inlägg av Kim »

Normal räknar man med 25% utbyte med kottar och puckar alfasyra med 60 minuters kok, medan med pellets räknar man att man får ut 30% i utbyte.
Nu vet jag inte vilken formel du använder men de jag sett så anger man utbytet och då använder man ju bara 25% respektive 30 beroende på kottar/puckar eller om man använder pellets.
Anledningen till skillnaden är att med pellets så har man koncentrerat humlen lite, troligen med borttagande av vissa växtdelar som inte ger någon alfasyra därför ger dessa bättre utbyte per gram räknat.

// Kim
Snart så är partyt över - äntligen.
Användarens profilbild
pere
Torrhumlare
Torrhumlare
Inlägg: 142
Blev medlem: tisdag 2006-11-28 22:08
Ort: Hägersten Stockholm

Inlägg av pere »

Jag tror att de högre utbytet beror på att pelletsen är mer finfördelad och därför ger ett högre utbyte.
Läste även någonstans att utbytet blir bättre på kortare tid med pellets än med kottar.
Men det är ingen jag vet som tar hänsyn till tiden, finns förmodligen andra faktorer som är viktigare, exempelvis sockermängden i vörten.
Framförallt att det rumlar ordentligt i koket.
(uppfann jag just ett nytt ord?)
Jag gillar att laga mat med öl, ibland häller jag till och med öl i maten :-)
Skriv svar