Vaniljporter?

Malt, humle, jäst, vatten, körsbär, tallkottar etc. - hur de kan blandas, processer, vad du har på G och vad du gjort

Moderatorer: martinb, Webbgrupp

Hank
Delmäskare
Delmäskare
Inlägg: 14
Blev medlem: torsdag 2009-10-01 18:39
Ort: Eskilstuna

Vaniljporter?

Inlägg av Hank »

Jag blev positivt överraskad av Jessica Heidrichs S:t Eriks Porter som släpptes på bolaget nyligen. Kanske smakade den lite väl mycket vanilj, men det var ändå någonting med den där lena vaniljsmaken som tilltalade mig.

Så nu undrar jag förstås vilka erfarenheter ni har när det gäller bryggning av exempelvis porter med vanilj i.

Hur bör man dosera?
Hur bör man skiva vaniljstången?
Är det lämpligt att koka med den sista tio, eller bör den ligga längre?
Användarens profilbild
peps
Torrhumlare
Torrhumlare
Inlägg: 179
Blev medlem: lördag 2010-01-09 16:50
Ort: Göteborg

Re: Vaniljporter?

Inlägg av peps »

Think globally. Drink locally.
Janne gnoff Berglund
Jästodlare
Jästodlare
Inlägg: 1018
Blev medlem: fredag 2006-11-10 14:49
Ort: Göteborg
Kontakt:

Re: Vaniljporter?

Inlägg av Janne gnoff Berglund »

Hank skrev: Är det lämpligt att koka med den sista tio, eller bör den ligga längre?
Jag har testat koka vaniljstång som resulterat i att alla vaniljaromer och smaker förvunnit helt.
Kokade nog med i 5 eller 10 minuter, komemr inte ihåg exakt.

Bästa är nog att hacka upp den och låta laka ett tag i läkarsprit, vet ej i hur länge, sedan tillsätta i sekundären.



En gång tog jag ca 2 tsk (4 gram eller nått) äkta vaniljsocker tillsammans med 100g strösocker för att kolsyresätta min öl, kokade någon minuter i vatten före det blandades med ölen från sekundären före tappning.

JÖSSES vad mycekt vanilj jag fick av detta, tog flera månader innan det började lägga sig så pass att man kunde dricka ölen.
Detta var förvisso till en vanlig ale, men det slog igenom allt annat rejält.
Skriv svar